Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż przez uczelnię niepubliczną budynku oraz prawa do wieczystego użytkowania gruntu, na którym ten budynek jest posadowiony, spełnia warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprzedaż nieruchomości przez uczelnię niepubliczną a VAT

Uczelnia niepubliczna w roku 1998 zakupiła od Skarbu Państwa budynek II kondygnacyjny, natomiast grunt, na którym był posadowiony, oddany został uczelni w wieczyste użytkowanie. Nabycie nieruchomości było związane z prowadzeniem usług edukacyjnych w zakresie oświaty i wychowania, zwolnionych od podatku od towarów i usług. Po pierwszym zasiedleniu budynku, tj. po 1 października 1999 r. uczelnia ponosiła wydatki na ulepszenie budynku. W latach 2000-2015 uczelnia wydatkowała kwotę (…) zł, co stanowiło 24% wartości początkowej budynku. Uczelnia nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków ze względu na to, iż prowadziła działalność zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości uczelni dotyczą możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT przy sprzedaży budynku oraz prawa do wieczystego użytkowania gruntu, na którym ten budynek jest posadowiony.

KIS: sprzedaż nieruchomości przez uczelnię zwolniona od podatku VAT

KIS stwierdziła, że sprzedaż przez uczelnię niepubliczną przedmiotowego budynku oraz prawa do wieczystego użytkowania gruntu, na którym ten budynek jest posadowiony, spełnia warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

"Analiza przedstawionych okoliczności sprawy na tle przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że dostawa przedmiotowego budynku będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż jak wynika z opisu sprawy – 1 października 1999 r. doszło do pierwszego zasiedlenia przedmiotowego budynku, a od tego czasu do dnia planowanej dostawy upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Ponadto, nakłady, które po pierwszym zasiedleniu budynku A. ponosiła na jego ulepszenie w trakcie użytkowania tego budynku, były niższe niż 30% jego wartości początkowej. Zatem w odniesieniu do przedmiotowego budynku zostaną spełnione przesłanki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do zastosowania zwolnienia od podatku VAT".

Ponadto, organ podatkowy wskazał, że grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione. W związku z powyższym, na podstawie art. 29a ust. 8 ww. ustawy również dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu – działki, na której znajduje się ww. budynek, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

Organ wyjaśnił, że przedmiotowa dostawa nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT, o ile strony transakcji nie zrezygnują ze zwolnienia i nie wybiorą opcji opodatkowania, zgodnie z art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, po spełnieniu wynikających z tych przepisów warunków.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.419.2022.2.SN