Dyrektor KIS stwierdził, że amortyzacja lokali mieszkalnych, nabytych i amortyzowanych w okresie poprzedzającym 1 stycznia 2022 r., nie może być kontynuowana po 31 grudnia 2022 r.. W związku z tym, odpisy amortyzacyjne nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów, ustalonych proporcjonalnie do przysługujących praw do udziału w zysku spółki, zgodnie z art. 22 ust. 8 w związku z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Lokal odnotowany jako środek trwały, podlegający amortyzacji
Wnioskodawcy to polscy rezydenci podatkowi, którzy są wspólnikami w spółce prawa handlowego, która prowadzi różne działalności gospodarcze, z naciskiem na zarządzanie nieruchomościami. Spółka posiada lokal mieszkalny, używany do celów biznesowych i jako siedziba spółki. Lokal został nabyty przez spółkę aktem notarialnym i odnotowany jako środek trwały, podlegający amortyzacji.
Wnioskodawcy chcieli dowiedzieć się, czy mogą uwzględniać odpisy amortyzacyjne od lokalu w kosztach uzyskania przychodów, proporcjonalnie do ich udziału w zyskach spółki, aż do pełnej amortyzacji lokalu.
Czy wnioskodawcy mają prawo do proporcjonalnego rozliczania odpisów amortyzacyjnych?
Wnioskodawcy powołali się na różne artykuły ustawy o PIT, argumentując, że mają prawo do proporcjonalnego rozliczania odpisów amortyzacyjnych od lokalu w kosztach podatkowych. Podkreślili, że brak możliwości kontynuowania amortyzacji lokalu, nabytego przed wejściem w życie nowelizacji, naruszałby zasady ochrony praw nabytych oraz interesów w toku. Wnioskodawcy stwierdzili, że lokal jest faktycznie wykorzystywany w działalności gospodarczej, a nie na cele mieszkaniowe, co, ich zdaniem, powinno być wzięte pod uwagę.
Nieruchomości służące działalności gospodarczej lub wynajmowane nie podlegają amortyzacji
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawców za nieprawidłowe. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jednakże nie są to koszty wymienione w art. 23. Z art. 22 ust. 8 tejże ustawy wynika, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne, które można dokonywać zgodnie z określonymi przepisami. Art. 22c pkt 2 tej ustawy mówi, że budynki i lokale mieszkalne służące działalności gospodarczej lub wynajmowane nie podlegają amortyzacji.
Zmiana tej ustawy wprowadzona w 2021 r. precyzuje, że powyższy przepis obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Chociaż istnieje przepis przejściowy (art. 71 ust. 2 ustawy zmieniającej), umożliwiający amortyzację do końca 2022 r. dotyczącą budynków i lokali nabytych przed 2022 r., to po tym terminie nie jest to możliwe.
Organ podatkowy podkreślił, że jego interpretacja ogranicza się tylko do oceny zastosowania prawa podatkowego w opisanych okolicznościach, a kwestie zgodności z Konstytucją RP są poza zakresem tego postępowania i należą do kompetencji Trybunału Konstytucyjnego.