Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przekazanie walut wirtualnych do fundacji rodzinnej tytułem użytkowania nieprawidłowego lub pożyczki nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Przekazanie walut wirtualnych do fundacji rodzinnej

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, planuje założyć fundację rodzinną, pokrywając jej fundusz założycielski kwotą 100 000,00 zł i przekazując dodatkowo waluty wirtualne. Te ostatnie mają być używane w mechanizmie Proof of Stake oraz być sprzedawane, ale nie w ramach działalności związanej z wymianą kryptowalut.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy przekazanie walut wirtualnych do fundacji rodzinnej tytułem użytkowania nieprawidłowego lub pożyczki będzie podlegało podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Według wnioskodawcy, przekazanie walut wirtualnych nie generuje przychodu i jest neutralne podatkowo. Uważa, że takie przekazanie nie wpisuje się w zakres przepisów art. 17 ust. 1 pkt 11 oraz art. 17 ust. 1f Ustawy PIT, jako że nie jest to "wymiana walut wirtualnych na prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna".

Brak przychodu w PIT

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Stwierdził, że przekazanie waluty wirtualnej do fundacji rodzinnej w formie pożyczki lub użytkowania nieprawidłowego nie jest równoznaczne z odpłatnym zbyciem tej waluty.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, w przypadku pożyczki, środki muszą zostać zwrócone, co nie generuje dochodu dla pożyczkobiorcy, a zatem kwota pożyczki nie jest opodatkowana. Przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej są opodatkowane, jednak w analizowanym przypadku nie ma mowy o odpłatnym zbyciu. Organ podatkowy stwierdził, że przekazanie walut wirtualnych do fundacji w formie pożyczki lub użytkowania nieprawidłowego jest zgodne z prawem i nie podlega opodatkowaniu.

"Ze swej istoty umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy. Zatem, z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych kwota pożyczki jest świadczeniem zwrotnym. Jak wynika z powyższej definicji powinna zostać zwrócona przez pożyczkobiorcę. Konsekwentnie sama pożyczka, jako taka nie stanowi dochodu podatkowego dla pożyczkobiorcy, ponieważ w wyniku jej udzielenia nie następuje stałe przysporzenie majątkowe dla pożyczającego.

Biorąc pod uwagę cytowany przepis należy stwierdzić, że na gruncie Kodeksu cywilnego umowa pożyczki jest umową nieodpłatną. Niemniej jednak umowa ta może mieć charakter odpłatny. Odpłatność można ustalić w różny sposób, np. w postaci oprocentowania wyrażonego w pieniądzu, przeniesienia własności rzeczy oznaczonych co do tożsamości, zezwolenia na korzystanie z rzeczy, udziału w zysku osiągniętym przez pożyczkobiorcę.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż przekazanie przez Pana do Fundacji Rodzinnej walut wirtualnych tytułem pożyczki lub użytkowania nieprawidłowego nie stanowi po Pana stronie (pożyczkodawcy) przychodu na moment udzielenia pożyczki." - wskazał organ.

Podsumowanie

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej stanowi, że przekazanie walut wirtualnych do fundacji rodzinnej tytułem użytkowania nieprawidłowego lub pożyczki nie podlega opodatkowaniu PIT. Jest to korzystna informacja dla osób planujących wsparcie fundacji rodzinnej poprzez przekazanie kryptowalut, ponieważ proces ten jest neutralny podatkowo.

Źródło: Przekazanie przez Pana do Fundacji Rodzinnej walut wirtualnych tytułem pożyczki lub użytkowania nieprawidłowego nie stanowi po Pana stronie (pożyczkod... - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.741.2023.2.EC