Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że koło gospodyń wiejskich nie ma prawa do odliczania kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez wykonawcę w związku z inwestycją dotyczącą budowy placu zabaw.
Wydatki związane z budową placu zabaw a możliwość odliczenia VAT
Koło gospodyń wiejskich (KGW) w czerwcu 2022 r. podpisało umowę na zadanie dotyczące budowy placu zabaw w ramach poddziałania objętego PROW na lata 2014-2020. Inwestycja miała na celu zwiększenie dostępności do infrastruktury służącej społeczności lokalnej. Nowo powstały plac zabaw ma stanowić miejsce spotkań i integracji lokalnej społeczności, a przede wszystkim pełnić funkcję rekreacyjno-turystyczną. Plac zabaw będzie miał charakter niekomercyjny i ogólnodostępny dla wszystkich odwiedzających. Koło nie prowadzi i nie planuje prowadzić żadnej działalności gospodarczej w związku z tą inwestycją ani nie będzie generować dochodów z tego tytułu. Wybudowany obiekt rekreacyjny nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
W związku z tym zostało zadane pytanie, czy KGW przysługuje prawo do odliczania kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez wykonawcę przedmiotowej inwestycji.
Koło nie figuruje w rejestrze płatników podatku VAT i nie składa deklaracji VAT-7. Nie prowadzi działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z uwagi na to KGW było zdania, że nie ma prawa do odzyskania podatku VAT z faktur przedstawianych przez wykonawców opisanego projektu.
KGW nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT
Dyrektor KIS w odpowiedzi na zapytanie stwierdził, że KGW nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur za wydatki związane z inwestycją. Podstawą do takiego stanowiska jest brak działalności opodatkowanej podatkiem VAT przez KKGW w obszarze, którego dotyczy projekt oraz w pozostałej działalności. Ponadto, inwestycja nie przewiduje generowania żadnych przychodów ani prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, niespełnione są przesłanki umożliwiające obniżenie podatku należnego o podatek naliczony.
"W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – efekty powstałe w wyniku realizacji zadania pn. „(…)” nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jesteście Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi z tytułu realizacji opisanego we wniosku zadania" - podsumował organ.