Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik, otrzymujący darowiznę pieniężną od rodziców, może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku od spadków i darowizn, niezależnie od tego, czy środki zostaną przelane z rachunku wspólnego rodziców, czy rachunku należącego do jednego z nich.
Kwestia rachunku bankowego w kontekście zwolnienia z podatku
Osoba zamieszkująca w Polsce, która planuje otrzymać w przyszłości darowiznę od swoich rodziców, złożyła wniosek o interpretację przepisów do KIS. Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy, jako nabywca darowizny będzie miał prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku od spadków i darowizn, niezależnie od tego z którego rachunku bankowego rodziców zostaną przelane środki pieniężne z tytułu darowizny.
Wnioskodawca powołał się na art. 31 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wskazując, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa, obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Odnosząc się do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, wnioskodawca zauważył, że nie ma w nich określonego wymogu dotyczącego rachunku bankowego, z którego mają być przelane środki pieniężne, aby nabywca mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku od spadków i darowizn.
Stanowisko KIS
W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy organ podatkowy stwierdził, że nabywca darowizny będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku od spadków i darowizn. Organ podatkowy potwierdził, że dla skorzystania przez nabywcę darowizny ze zwolnienia z podatku od spadku i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadku i darowizn, nie jest istotne, czy środki pieniężne przekazane z tytułu darowizny, zostaną przelane z rachunku należącego do obojga jego rodziców, czy też z rachunku należącego do jednego z rodziców nabywcy darowizny.
KIS wskazała, że: "Tym samym, rachunek bankowy należący do jednego z małżonków, co do zasady należy również do drugiego z małżonków, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa, a środki tam zgromadzone nie są majątkiem indywidualnym wyłącznie jednego z nich".