Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że sprzedaż świec z wosku pszczelego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ponieważ wnioskodawca posiada w tym zakresie status rolnika ryczałtowego zwolnionego od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży świec woskowych

Wnioskodawca jest rolnikiem ryczałtowym z tytułu prowadzenia pasieki. Chciałby w przyszłości poszerzyć ofertę sprzedaży gospodarstwa pasiecznego o sprzedaż świec z wosku pszczelego pochodzącego z własnej pasieki. Świece z wosku pszczelego to wosk pszczeli uformowany w figurkę z dołączonym knotem. Knot stanowi małą wartość w porównaniu do figurki. Świece z wosku pszczelego wytwarzane będą ręcznie przy użyciu środków używanych w gospodarstwie rolnym.

W tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości wnioskodawcy sprowadzają się do ustalenia, czy sprzedaż świec z wosku pszczelego z własnej pasieki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Sprzedaż świec woskowych przez rolnika ryczałtowego zwolniona od VAT

Według interpretacji Dyrektora KIS, sprzedaż przez rolnika ryczałtowego samodzielnie wykonanych świec z wosku pszczelego pochodzącego z własnej pasieki korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Z art. 2 pkt 20 ustawy o VAT wynika, że definicją produktów rolnych objęto m.in. wszystkie towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego. KIS zauważyła, że w złożonym wniosku podatnik wskazał, że przedmiotowe towary (świece) wykonywane będą przez niego – rolnika ryczałtowego – z wosku pszczelego. Będzie on samodzielnie dokonywał wyrobu świec poprzez uformowanie wosku w figurkę (roztopienie wosku i wlanie do formy) oraz dodanie knota. W związku z tym, świece z wosku pszczelego, jako towary wytworzone przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym – stanowią produkty rolne w rozumieniu art. 2 pkt 20 ww. ustawy.

"W konsekwencji, sprzedaż przedmiotowych świec z wosku pszczelego (produktu rolnego w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ponieważ posiada Pan w tym zakresie status rolnika ryczałtowego zwolnionego od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.493.2022.1.JG