Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoba faktycznie samotnie wychowująca dziecko, przy braku formalnego rozwodu, nie może korzystać z ulgi dla samotnego rodzica oraz z preferencyjnego wspólnego rozliczania z dzieckiem.

Prowadzenie faktycznej i wyłącznej opieki

Wnioskodawczyni, mimo prowadzenia faktycznej, wyłącznej opieki nad synem od 2019 roku, ze względu na długotrwały proces rozwodowy, nie posiada statusu prawnego osoby rozwiedzionej. Taka sytuacja powoduje, że nie jest w stanie formalnie skorzystać z ulg przewidzianych dla samotnie wychowujących rodziców.

Podatniczka chciała dowiedzieć się, czy osoba, która realnie pełni funkcję samotnego rodzica, może skorzystać z ulg podatkowych dostępnych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Kobieta stwierdziła, że mimo trwającego procesu rozwodowego, jej realna sytuacja życiowa odpowiada statusowi osoby samotnie wychowującej dziecko. Dlatego powinna mieć prawo do korzystania z ulg podatkowych dla takich osób. Jako dowody podaje sądowy plan wychowawczy oraz fakt samodzielnego wychowywania dziecka bez wsparcia ze strony ojca.

Warunki formalne są kluczowe dla możliwości skorzystania z ulgi podatkowej

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Pomimo wykazania przez wnioskodawczynię, że realnie samodzielnie wychowuje dziecko, to kobieta nie wypełnia ustawowych wymagań. To warunki formalne (status prawny) są kluczowe dla możliwości skorzystania z ulgi.

"Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że nie można uznać Pani za „osobę samotnie wychowującą dziecko”. Jak wskazano we wniosku i jego uzupełnieniach, jest Pani jeszcze mężatką, w trakcie rozwodu, nie została orzeczona między Panią a mężem separacja, a Pani mąż nie został pozbawiony praw rodzicielskich i nie odbywa kary pozbawienia wolności. Fakt, że ponosi Pani wszelkie koszty dotyczące utrzymania syna i opiekuje się Pani nim bez udziału męża, nie pozwala na uznanie Pani za osobę samotnie wychowującą dziecko, o której mowa w art. 6 ust. 4 i 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe, nie spełnia Pani warunków określonych w art. 6 ust. 4 i 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie może Pani zostać uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko i nie będzie przysługiwało Pani prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia, o którym mowa w tym przepisie jako osobie samotnie wychowującej syna za lata 2019-2022 oraz za 2023 rok, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny lub nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie." - wskazał organ.

Podsumowanie

Rozstrzygnięcie Dyrektora KIS nie jest korzystne dla wnioskodawczyni. Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kobieta, która faktycznie, ale nieformalnie (z powodu trwającego procesu rozwodowego), jest samotnym rodzicem, nie spełnia kryteriów ustawowych umożliwiających skorzystanie z ulgi podatkowej dla osób samotnie wychowujących dzieci, mimo wyjątkowej i trudnej sytuacji osobistej oraz praktycznej realizacji obowiązków rodzicielskich.

Źródło: Preferencyjne rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko - Interpretacja - 0111-KDSB2-2.4011.292.2023.3.SD