Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że amatorska hodowla gołębi pocztowych jest traktowana jako działalność rolnicza. W związku z tym, wnioskodawca spełniający definicję rolnika ryczałtowego ma prawo do zwolnienia od VAT dostawy produktów pochodzących z własnej hodowli, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Sprzedaż gołębi pocztowych z hobbystycznej hodowli a VAT

Wnioskodawca od kilkunastu lat zajmuje się hobbystyczną hodowlą gołębi pocztowych. W związku z rosnącymi kosztami hobby w przyszłości będzie zmuszony sprzedać cześć gołębi, które nie spełniają jego oczekiwań, bądź stanowią nadwyżkę hodowlaną. Mężczyzna nigdy nie planował i nie planuje w związku z hodowlą prowadzić działalności gospodarczej. Prowadzi natomiast działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy o VAT. Zdaniem wnioskodawcy w związku ze sprzedażą gołębi będzie on rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT i nie będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy sprzedaż gołębi pocztowych wyhodowanych we własnej hodowli jest opodatkowana podatkiem VAT.

Podatnik był zdania, że przychody uzyskiwane w związku ze sprzedażą gołębi pocztowych wyhodowanych we własnej hodowli zwolnione są od podatku VAT. Wnioskodawca argumentował, że prowadzi amatorską hodowlę gołębi - wykonuje ją w ramach działalności rolniczej i tym samym będzie spełniać definicję rolnika ryczałtowego dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. W konsekwencji w zakresie sprzedaży gołębi jako rolnik ryczałtowy będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Sprzedaż gołębi przez rolnika ryczałtowego zwolniona od VAT

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż gołębi pocztowych wyhodowanych we własnej hodowli podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca, prowadzący amatorską hodowlę gołębi pocztowych, wykonuje ją w ramach działalności rolniczej, spełniając definicję rolnika ryczałtowego dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. W konsekwencji będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

"W związku z powyższym uwzględniając opisane okoliczności sprawy, należy zgodzić się z tym, że prowadząc hobbystyczną hodowlę gołębi, wykonuje ją Pan w ramach własnej działalności rolniczej, a dokonując dostawy produktów rolnych z niej pochodzących, spełnia Pan definicję rolnika ryczałtowego. W konsekwencji zgodnie z opisanym zdarzeniem sprzedając gołębie pocztowe, jako rolnik ryczałtowy, będzie Pan korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT" - podsumował organ.

Z uwagi na powyższe organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika i potwierdził, że będzie mógł prowadzić sprzedaż gołębi bez konieczności opodatkowania VAT-em.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.511.2022.3.ASZ