Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) towary otrzymane w formie darowizny nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej ze względu na brak poniesionego kosztu i brak odpowiedniej dokumentacji.

Darowizna a koszt podatkowy

Matka wnioskodawczyni prowadzi firmę w branży handlu hurtowego i detalicznego, specjalizując się w artykułach do wykańczania łazienek i kuchni, takich jak płytki ceramiczne, kleje, armatura, wanny, kabiny prysznicowe i meble łazienkowe. Działalność podlega ogólnym zasadom opodatkowania. Ze względu na wiek emerytalny matka podatniczki zdecydowała się na przekazanie jej części przedsiębiorstwa jako darowizny. Otrzymane przez wnioskodawczynię przedsiębiorstwo stanowi spójny zespół aktywów materialnych i niematerialnych. W skład darowanej części przedsiębiorstwa wchodzą np. ruchomości, w tym pojazdy i wyposażenie, aktywa pieniężne na rachunku bankowym oraz dokumenty i księgi związane z prowadzeniem działalności.

Kobieta zadała pytanie KIS czy towary otrzymane jako remanent początkowy stanowią koszt podatkowy. Podatniczka uważa, że otrzymane towary stanowią koszty uzyskania przychodów.

KIS: otrzymane towary jako darowizna nie są kosztem podatkowym

KIS stwierdziła, że stanowisko wnioskodawczyni było nieprawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że otrzymane towary w formie darowizny nie mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Koszt uzyskania przychodów, który jest uznawany za koszt podatkowy, musi być poniesiony przez przedsiębiorcę w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku darowizny, towar jest przekazywany nieodpłatnie, co oznacza, że przedsiębiorca nie ponosi kosztu jego nabycia.

Ponadto, KIS podkreśliła, że koszty uzyskania przychodów muszą być należycie udokumentowane. Organ zaznaczył, że w przypadku zakupu towarów, przedsiębiorca posiada faktury zakupu, które stanowią dowód poniesionego kosztu. Natomiast w przypadku darowizny, brak jest faktur zakupu po stronie podatniczki, co uniemożliwia prawidłowe udokumentowanie poniesionego kosztu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.751.2022.2.AK