Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dywidenda wypłacona polskiemu udziałowcowi przez niemiecki oddział jest opodatkowana 15% w Niemczech. Dzięki umowie między Polską a Niemcami, podatnik może odliczyć ten podatek, płacąc zamiast 19% w Polsce, różnicę - 4%.
Opodatkowanie dywidendy z zagranicznego oddziału
Wnioskodawcą był udziałowiec polskiej spółki kapitałowej, która posiadała siedzibę i zarząd w Polsce. Spółka posiadała również oddział zarejestrowany w Niemczech, który podlegał opodatkowaniu zgodnie z niemieckim prawem podatkowym. Podatnik otrzymywał dywidendę z zysku wypracowanego przez oddział zagraniczny.
Podatnik chciał się dowiedzieć czy wypłacona dywidenda podlega opodatkowaniu na terenie Niemiec, biorąc pod uwagę umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz fakt, że jest polskim rezydentem podatkowym.
Stanowisko KIS
Według interpretacji KIS, dywidenda wypłacona udziałowcowi będącemu polskim rezydentem podatkowym, przez oddział zagraniczny zlokalizowany w Niemczech, podlega opodatkowaniu w Niemczech. Niemieckie prawo podatkowe nakłada obowiązek zapłaty podatku który wynosi 15% kwoty dywidendy brutto.
Jednocześnie zgodnie z polskim prawem podatkowym, przychody z tytułu dywidend podlegają w Polsce opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem.
W celu uniknięcia ewentualnego podwójnego opodatkowania, należy korzystać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Republiką Federalną Niemiec a Rzeczpospolitą Polską. Zgodnie z tą umową, w przypadku dywidend otrzymanych od zagranicznego oddziału, udziałowcy mogą odliczyć podatek zapłacony za granicą (w tym przypadku 15% zapłaconego podatku w Niemczech) od podatku obliczonego w Polsce. Różnica podatku w wysokości 4% podlega wpłacie do polskiego urzędu skarbowego.