Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że planowane połączenie spółek kapitałowych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Połączenie spółek kapitałowych a opodatkowanie PCC

Dwie spółki, X sp. z o.o. (spółka przejmująca - wnioskodawca) oraz Y sp. z o.o. (spółka przejmowana), planują przeprowadzenie reorganizacji w formie połączenia. Obie spółki są polskimi rezydentami podatkowymi, działającymi w sektorze produkcji i dystrybucji materiałów dla branży lakiernictwa. Udziałowcami spółki przejmowanej są wyłącznie osoby fizyczne. Planowane połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a nie w celu uniknięcia opodatkowania.

W związku z tym zostało zadane pytanie, czy planowane połączenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i w konsekwencji skutkowało będzie powstaniem obowiązku podatkowego dla spółki przejmującej na gruncie ustawy o PCC.

Spółka przejmująca była przekonana, że połączenie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca swoje stanowisko opierał na podstawie przepisów ustawy o PCC, które wyłączają z opodatkowania zmiany umów spółki związane z łączeniem spółek kapitałowych.

Połączenie spółek kapitałowych nie podlega opodatkowaniu PCC

Dyrektor KIS wydał interpretację, w której potwierdził, że planowane połączenie spółek kapitałowych nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC.

Organ podatkowy wyjaśnił, że umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych są wyłączone z opodatkowania PCC, zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o PCC. W przypadku, gdy połączenie spółek przebiega zgodnie z ww. uregulowaniem, nie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie PCC. KIS wskazała, że w przedmiotowej sprawie połączenie poprzez przejęcie całego majątku spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą, niezależnie od tego, czy będzie skutkować podwyższeniem kapitału zakładowego spółki przejmującej, czy też odbędzie się bez takiego podwyższenia, nie będzie podlegało PCC, ponieważ zastosowanie znajdzie wyłączenie uregulowane ww. przepisie. Tym samym na spółce przejmującej nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na powyższe, organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i zgodne z obowiązującym prawem.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.164.2023.1.DR