Dyrektor KIS potwierdził, że wypłata świadczenia na rzecz beneficjenta fundacji rodzinnej będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowo, fundatorzy należą do tak zwanej zerowej grupy podatkowej na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn).
Założenie fundacji rodzinnej
Wnioskodawcą jest osoba fizyczna, która posiada 24,5% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wraz z bratem i ojcem rozważa założenie fundacji rodzinnej, której celem będzie gromadzenie i zarządzanie mieniem oraz spełnianie świadczeń na rzecz fundatorów i beneficjentów. Fundacja będzie działała zgodnie z przepisami ustawy o fundacji rodzinnej. W statucie zostaną określone szczegółowe cele fundacji oraz lista beneficjentów. Po 5 latach działalności fundacji, w przypadku posiadania nadwyżki środków, ustalone zostaną kwotowe wartości świadczeń na rzecz fundatorów i beneficjentów.
Podatnik chciał dowiedzieć się, czy wypłata świadczenia na jego rzecz będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie artykułu 21 ustęp 1 pkt 157 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Stanowisko KIS/MF
Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez Krajową Informację Skarbową, wypłata świadczenia na rzecz wnioskodawcy będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie artykułu 21 ustępu 1 pkt 157 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie otrzymane z fundacji rodzinnej podlega zwolnieniu tylko wtedy, gdy spełnione zostaną dwa warunki: rodzaj świadczenia wynika z ustawy o fundacji rodzinnej i świadczenie jest wypłacone na rzecz beneficjenta lub fundatora. W przypadku świadczeń pieniężnych na rzecz beneficjentów, zaliczonych do zerowej grupy podatkowej, takich jak wnioskodawca, zwolnieniu podlega część świadczenia, która odpowiada proporcji wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez każdego z fundatorów lub przez fundację rodzinną.
"Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia należy zgodzić się z Panem, że w opisanej przez Pana sytuacji, wypłata Świadczenia na Pana rzecz, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 157 w zw. z ust. 49 w części odpowiadającej proporcji, o której mowa w art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Na potrzeby zwolnienia w podatku dochodowym należy się kierować aktualną/ostatnią proporcją ustaloną zgodnie z przepisami ustawy o fundacji rodzinnej (ustaloną na moment ostatniego wniesienia mienia do fundacji rodzinnej, z uwzględnieniem wartości mienia i statusu osób wnoszących mienie na moment tego wniesienia) zamieszczoną w spisie mienia." - wskazał Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji wynika, że wypłata świadczenia na rzecz wnioskodawcy z fundacji rodzinnej będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie dwóch warunków: rodzaj świadczenia musi wynikać z ustawy o fundacji rodzinnej i świadczenie musi być wypłacone na rzecz beneficjenta lub fundatora. Ponadto, zwolnienie dotyczy tylko części świadczenia, która odpowiada proporcji wartości wniesionego przez fundatorów mienia do fundacji rodzinnej.