Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi badań świadczone przez podatnika na rzecz zagranicznych zleceniodawców w zakresie dermatologii nie podlegają wliczeniu do limitu sprzedaży uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z VAT.
Usługa badań a zwolnienie podmiotowe w VAT
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym specjalistyczną dermatologiczną praktykę lekarską. Działalność podatnika w części świadczonych usług jest zwolniona z VAT i obejmuje opiekę medyczną w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia. Druga część usług to badania wyrobów medycznych z zakresu dermatologii wykonywane na zlecenie zagranicznych firm. Zagraniczne firmy, które zamawiają badania, nie posiadają w Polsce stałych placówek ani interesu ekonomicznego. Badania są wymagające i muszą spełniać określone standardy, w tym właściwy dobór próby badawczej oraz udział personelu z wykształceniem medycznym i doświadczeniem.
Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy obroty wynikające ze świadczenia usług są wliczane do limitu zwolnienia. Mężczyzna jest zdania, że obroty nie są uwzględniane w limicie.
KIS: usługi badań dermatologii nie wliczają się do limitu sprzedaży
Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że usługi badań, świadczone przez podatnika na rzecz zagranicznych zleceniodawców w zakresie dermatologii, nie wliczają się do limitu sprzedaży uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy VAT. KIS przyznała, że zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy VAT, sprzedaż obejmuje odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednak usługi świadczone na rzecz zagranicznych zleceniodawców są opodatkowywane miejscowo w krajach, w których ci zleceniodawcy mają swoje siedziby działalności gospodarczej, co wyłącza je z kategorii sprzedaży na terytorium Polski.
Organ podatkowy stwierdził, że limit zwolnienia podmiotowego wynoszący 200 000 zł, który uprawnia do zwolnienia z VAT na mocy art. 113 ust. 1 ustawy VAT, dotyczy tylko obrotów, które podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski. KIS uznała, że skoro usługi badań są opodatkowywane w miejscu siedziby zagranicznych zleceniodawców, nie wchodzą one w skład tych obrotów.