Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że do wyliczenia kosztów w roku wniesienia dopłaty lub podwyższenia kapitału oraz w dwóch kolejnych latach, powinno się stosować stopę referencyjną NBP z ostatniego dnia roboczego roku poprzedzającego każdy rok podatkowy, w którym odliczane są koszty uzyskania przychodów.
Obliczanie odsetek a stopa referencyjna NBP
Wnioskodawcą jest spółka, która w ciągu trzech lat podjęła decyzje o przekazaniu zysków na podwyższenie kapitału zapasowego. Spółka planuje skorzystać z odliczenia "odsetek hipotetycznych" na podstawie przepisów art. 15cb ustawy o CIT. Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy stopa referencyjna NBP określa koszty odsetek hipotetycznych w roku podwyższenia kapitału zapasowego i dwóch następnych latach podatkowych zgodnie z art. 15cb ustawy o CIT. Spółka uważa, że stopa referencyjna NBP powinna być stosowana w roku podwyższenia kapitału zapasowego (rok X), a w kolejnych dwóch latach odpowiednio: za rok X+1 - stopa referencyjna z ostatniego dnia roboczego roku X oraz za rok X+2 - stopa referencyjna z ostatniego dnia roboczego roku X+1.
KIS określiła zasady wyliczania kosztów z użyciem stopy referencyjnej NBP
Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ uznał, że do wyliczenia kosztów określonych w art. 15cb ust. 1 ustawy o CIT w roku wniesienia dopłaty lub podwyższenia kapitału rezerwowego lub zapasowego oraz w kolejnych dwóch bezpośrednio po sobie następujących latach podatkowych powinno się stosować stopę referencyjną NBP z ostatniego dnia roboczego roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym odliczane są koszty uzyskania przychodów. KIS wyjaśniła, że podwyższenie kapitału zapasowego powinno być stosowane w roku podwyższenia kapitału zapasowego (rok X), natomiast w kolejnych latach (X+1 i X+2) powinny być stosowane odpowiednie stopy referencyjne z ostatnich dni roboczych z odpowiednich lat.