Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dochód uzyskany przez redaktora książek z umowy zawartej bezpośrednio ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), jako agencją ONZ, może być zwolniony od podatku dochodowego, o ile spełnione są łącznie przesłanki określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Dochód z umowy z WHO a opodatkowanie PIT

Wnioskodawczyni jest profesjonalnym redaktorem książek. Pracuje na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo współpracuje z różnymi podmiotami specjalizującymi się w publikacjach książek naukowych, działając na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia. W marcu 2023 r. nawiązała współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) - jedną z agencji ONZ. Jej zadaniem było opracowanie redakcyjne czterech poradników, które zostały przetłumaczone z języka angielskiego. Umowa została zawarta bezpośrednio z WHO. Za swoją pracę wnioskodawczyni otrzymuje wynagrodzenie finansowane z budżetu tej organizacji. Środki, które uzyskuje, pochodzą z dedykowanego funduszu programowego WHO i są wypłacane jej bezpośrednio przez agencję, bez udziału pośredników czy osób trzecich.

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy omówiona wyżej umowa zawarta z WHO powinna być wolna od podatku dochodowego.

Kobieta podkreśliła, że zawarła umowę bezpośrednio z WHO, jako agencją ONZ. Wynagrodzenie, które otrzymuje, pochodzi od międzynarodowej organizacji udzielającej bezzwrotnej pomocy. Jego źródłem jest budżet tejże agencji ONZ, a dokładniej środki z dedykowanego funduszu programowego. W związku z tym, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, kobieta była przekonana, że jej umowa powinna być zwolniona z podatku dochodowego.

Dochód otrzymany z tytułu zawarcia umowy z WHO jest wolny od PIT

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Organ podatkowy potwierdził, że dochód otrzymany przez zainteresowaną jest wolny od podatku dochodowego z racji spełnienia przesłanek uprawniających do skorzystania ze zwolnienia od podatku ukonstytuowanego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.

KIS wskazała, że dochody podatnika korzystają z ww. zwolnienia w sytuacji, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki, tj.:

  • dochody te pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy od podmiotów wskazanych w ww. przepisie (przekazanie tych środków może być dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy),
  • podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Z analizy przepisów oraz okoliczności faktycznych wynika, że wnioskodawczyni realizuje cel programu bezpośrednio, a wynagrodzenie pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy udzielanej przez organizację międzynarodową, dzięki czemu dochód może być uznany za wolny od podatku dochodowego.

"Reasumując: na gruncie opisanego przez Panią zdarzenia, dochód otrzymany przez Panią z tytułu zawarcia umowy ze Światową Organizacją Zdrowia jest wolny od podatku dochodowego z racji spełnienia przesłanek uprawniających do skorzystania ze zwolnienia od podatku ukonstytuowanego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.642.2023.1.TR