Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wynagrodzenie pokryte środkami z dotacji oświatowej podlega opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego w wysokości 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 5 pkt c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wynagrodzenie wypłacone ze środków dotacji oświatowej a ryczałt

Wnioskodawczyni prowadzi niepubliczne przedszkole, a jako formę opodatkowania wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Świadczone przez nią usługi są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU dział 85 – usługi w zakresie edukacji. Kobieta uiszcza podatek ryczałtowy w wysokości 8,5%. Pełni również funkcję dyrektora przedszkola, za którą pobiera wynagrodzenie finansowane środkami z dotacji oświatowej.

W ocenie wnioskodawczyni wynagrodzenie pokryte środkami z dotacji oświatowej powinno podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego w wymiarze 3%, o której mowa w art. 12 ust. 7 pkt e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednakże zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy reprezentowane przez nią stanowisko, jest prawidłowe.

KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 8,5%

Dyrektor KIS stwierdził, że wynagrodzenie pokryte środkami z dotacji oświatowej podlega opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego w wysokości 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 5 pkt c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Organ podkreślił, że na mocy ww. uregulowania, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% dla usług w zakresie edukacji, zgodnie z klasyfikacją PKWiU dział 85. KIS zwróciła uwagę, że usługi świadczone przez podatniczkę klasyfikują się właśnie w ramach tej kategorii – PKWiU dział 85, czyli usługi edukacyjne. W związku z tym, opodatkowanie świadczeń podatniczki będzie odbywać się według stawki ryczałtowej w wysokości 8,5%.

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

"Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy w świetle powołanych przepisów prawa, stwierdzam, że otrzymana dotacja na prowadzenie publicznego przedszkola w części przeznaczonej na Pani wynagrodzenie jako dyrektora placówki oświatowej, zgodnie z art. 21 ust. 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 tej ustawy. Wynagrodzenie otrzymywane przez Panią z dotacji oświatowej stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu. Zatem jest Pani zobowiązana doliczyć to wynagrodzenie do pozostałych przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jaką jest prowadzenie przedszkola, i opodatkować je według metody przyjętej przez Panią dla tego źródła przychodów".

W związku powyższym KIS uznała stanowisko wnioskodawczyni, że wynagrodzenie pokryte środkami z dotacji oświatowej podlega opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego w wymiarze 3% za nieprawidłowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.700.2022.2.KP