Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika, który podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej a ryczałt

Wnioskodawczyni prowadząca działalność gospodarczą jest polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje od 2023 roku wybrać formę opodatkowania uzyskiwanych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podatniczka na potrzeby działalności wykorzystuje samochód osobowy w ramach leasingu operacyjnego. Prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu zamierza scedować na inny podmiot. Z tego tytułu otrzyma odstępne na podstawie wystawionej faktury dla zainteresowanego.

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zdaniem podatniczki - w opisanej sytuacji przychody otrzymywane z tytułu cesji umowy leasingu należą do źródła przychodów, jakim są prawa majątkowe i nie podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Kobieta uważała, że otrzymane wynagrodzenie należy opodatkować według skali podatkowej – jako przychód z praw majątkowych (niełączonych z działalnością gospodarczą).

Wynagrodzenie z tytułu cesji podlega opodatkowaniu ryczałtem

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Organ podatkowy wyjaśnił, że odstępne z tytułu cesji umowy leasingu to kwota, którą wypłaca dotychczasowemu korzystającemu przejmujący przedmiot leasingu. Pozwala to korzystającemu na odzyskanie części środków finansowych włożonych w przedmiot leasingu. Co do zasady wysokość odstępnego jest „wyrównaniem” do wartości rynkowej przedmiotu leasingu. Dzieje się tak przeważnie w sytuacji, kiedy pozostałe do końca raty przejmowanej umowy leasingowej są niższe niż wartość rynkowa samochodu.

KIS wskazała, że w przedmiotowej sprawie odstępne z tytułu cesji umowy leasingu stanowić będzie określoną sumę pieniężną, zapłaconą na rzecz wnioskodawczyni przez nabywcę w zamian za możliwość wstąpienia w jej miejsce jako dotychczasowego leasingobiorcy (korzystającego). W konsekwencji wartość odstępnego stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Do opodatkowania tego przychodu nie znajdzie zastosowania stawka 3%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W rozpatrywanym przypadku nie dojdzie bowiem do zbycia przez podatniczkę ruchomego składnika majątku – środka trwałego podlegającego ujęciu w wykazie. Przedmiot umowy cesji nie stanowi jej własności.

Organ podkreślił, że odstępne z tytułu umowy cesji leasingu jest przychodem, dla którego nie ma wprost uregulowania w art. 12 ww. ustawy. Właściwą stawką będzie stawka mająca zastosowanie do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą jest związany przedmiot leasingu.

"Dlatego wskazuję, że w sytuacji scedowania przez Panią praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu na inny podmiot i otrzymania odstępnego na podstawie wystawionej faktury, należy uzyskany z tego tytułu przychód opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym – zgodnie z wybraną przez Panią formą opodatkowania na rok 2023, wg stawki obowiązującej dla prowadzonej przez Panią działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Reasumując – wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej będzie stanowić dla Pani przychód z działalności gospodarczej opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym"- podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.688.2022.1.IM