Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że artystka, po przekroczeniu limitu sprzedaży zwolnionej z VAT, powinna stosować 8% stawkę VAT przy sprzedaży swoich dzieł.
Dzieła sztuki a obniżona stawka VAT
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zajmowała się tworzeniem i sprzedażą dzieł sztuki. Początkowo oferowała je na swojej stronie internetowej, jednak z rosnącą popularnością, jej prace zaczęły być prezentowane w krajowych i zagranicznych galeriach sztuki. Przewidywała, że jej roczna sprzedaż przekroczy 200 tys. zł, co stanowi limit zwolnienia z VAT.
Kobieta chciała się dowiedzieć, czy po przekroczeniu tego limitu, może stosować 8% stawkę VAT przy sprzedaży dzieł. Swoje stanowisko argumentowała faktem, że dzieła sztuki są zgodne z definicjami zawartymi w ustawie o VAT, co upoważnia ją do zastosowania obniżonej stawki. Podkreśliła również, że w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych stawka VAT wynosi 0%.
Stanowisko organu podatkowego
KIS przychyliła się do stanowiska artystki. Organ podkreślił, że sprzedając dzieła sztuki w Polsce, po przekroczeniu zwolnienia z VAT, można stosować 8% stawkę VAT. Warunkiem jest, aby dzieła były dostarczane przez ich twórcę lub spadkobiercę.
"W opisie sprawy, wskazała Pani, że obrazy, rysunki i rzeźby są wykonywane przez Panią osobiście i są Pani projektu. Każda z prac artystycznych sprzedawana jest z certyfikatem autentyczności potwierdzającym własnoręczne wykonanie nabytego przedmiotu. Zatem mając na uwadze przywołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy należy stwierdzić, że w przypadku przekroczenia limitu sprzedaży zwolnionej z VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy - będzie mogła Pani zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 8% przy sprzedaży krajowej swoich dzieł malarskich i rzeźbiarskich w odniesieniu do dostawy realizowanej na terytorium kraju na podstawie art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. a w związku z art. 146ea pkt 2 ustawy."- wyjaśnił organ.
Jeśli chodzi o sprzedaż za granicę do innych krajów UE, należy uwzględnić przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość i dostosować do nich opodatkowanie.