Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie wypłacone pracownikowi przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron nie podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Odszkodowanie przy rozwiązaniu umowy o pracę a PIT
Spółka zatrudniała pracownika, który znajdował się w wieku przedemerytalnym i ochronnym wynikającym z art. 39 kodeksu pracy. Firma postanowiła rozwiązać stosunek pracy na podstawie zgodnej woli stron i zawrzeć porozumienie, które określiło wzajemne obowiązki w związku z ustaniem zatrudnienia. Przedsiębiorstwo zobowiązało się do wypłaty na rzecz pracownika odszkodowania w uzgodnionej z nim kwocie, płatnego w dwóch ratach. Od wypłaconego odszkodowania firma pobrała zaliczkę na podatek dochodowy, uznając tym samym, że jest to przychód pracownika ze stosunku pracy.
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy prawidłowe jest stanowisko spółki, że wypłacone byłemu pracownikowi odszkodowanie z tytułu rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron nie może podlegać zwolnieniu od opodatkowania PIT.
Firma argumentowała, że wypłacona pracownikowi rekompensata na podstawie porozumienia rozwiązującego umowę o pracę miała na celu wyrównanie utraconego zarobku, który otrzymałby, gdyby nie doszło do rozwiązania umowy o pracę. Nie ma zatem żadnych podstaw, aby uznać, że wypłacona pracownikowi kwota powinna podlegać zwolnieniu od opodatkowania PIT.
Odszkodowanie nie podlega zwolnieniu od opodatkowania PIT
Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za prawidłowe i potwierdził, że odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron, nie podlega zwolnieniu od opodatkowania PIT.
Organ podatkowy wyjaśniając swoje stanowisko, odwołał się do przepisów prawa, które wyraźnie określają, jakie odszkodowania są zwolnione z opodatkowania. Odszkodowanie, o którym mowa, nie wynika z przepisów prawa, aktów administracyjnych, układów zbiorowych pracy czy innych regulacji, które wyraźnie by określały zasady jego przyznawania i wypłaty. Wnioskodawca nie mógł również wykazać, że wypłacone odszkodowanie ma na celu naprawienie wyrządzonej szkody majątkowej czy niemajątkowej, której doznał pracownik w wyniku czynu niedozwolonego ze strony pracodawcy. Świadczenie to miało charakter rekompensaty za utracony zarobek związany z rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron, a nie odszkodowania za wyrządzoną szkodę. W związku z powyższym, odszkodowanie wypłacone pracownikowi nie może być zwolnione z opodatkowania PIT.
Dyrektor KIS wskazał w szczególności:
"W związku z powyższym należy uznać, iż wypłacona kwota nie stanowi odszkodowania, którego wysokość lub zasady ustalania wynikają z regulacji, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ma charakter umowny, zatem nie podlega zwolnieniu na podstawie tego przepisu. Nie ma również do niej zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie to nie zostało wypłacone na podstawie wyroku lub ugody sądowej. Jego wysokość ustalona została w zawartym między stronami porozumieniu, które uwzględnia interesy obu stron wynikające z łączącego strony stosunku pracy. A zatem nie ma podstaw, aby uznać, że wypłacona pracownikowi kwota powinna podlegać zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych".