Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kontrybucja pracodawcy w ramach Planu Z nie stanowi dla wnioskodawcy przychodu z innych źródeł w rozumieniu przepisów podatkowych, pochodzący od Spółki amerykańskiej.

Pracowniczy program motywacyjny

Wnioskodawca, będący obywatelem polskim i rezydentem podatkowym w Polsce, był pracownikiem polskiej spółki z o.o., będącej częścią międzynarodowej Grupy, której jednostką dominującą jest amerykańska spółka. Wnioskodawca uczestniczył w pracowniczym programie motywacyjnym - pewnym planie, opartym na akcjach spółki amerykańskiej. Plan ten przewidywał, że polska spółka inwestuje w akcje amerykańskiej spółki na rzecz pracowników.

Zainteresowany chciał uzyskać odpowiedź, czy kontrybucja pracodawcy w ramach planu jest dla niego przychodem z innych źródeł, zgodnie z przepisami podatkowymi.

W swoim stanowisku wnioskodawca stwierdził, że kontrybucja pracodawcy w ramach planu powinna być traktowana jako przychód z innych źródeł. Argumentował, że uczestnictwo w planie jest dobrowolne i nie wynika z umowy o pracę zawartej z polską spółką.

Brak przychodu na gruncie podatku PIT

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Organ podatkowe podkreślił, że kontrybucja pracodawcy nie jest przychodem w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie jest ona przekazywana bezpośrednio wnioskodawcy ani nie jest postawiona do jego dyspozycji w formie pieniężnej lub wartości pieniężnej. Kontrybucja ta jest jedynie elementem, który służy realizacji świadczenia w postaci akcji amerykańskiej spółki, a więc nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu.

"Kontrybucja pracodawcy była wartością pieniężną, przypisaną do Pana osoby jako uczestnika Planu. Samo naliczenie takiej kontrybucji oraz przypisanie jej do Pana osoby nie oznacza jednak, że uzyskiwał Pan przysporzenie majątkowe. Kontrybucja pracodawcy była bowiem elementem, który służył realizacji świadczenia, jakie faktycznie uzyskiwał Pan z momentem nabycia akcji.

W konsekwencji stwierdzić należy, że na moment, kiedy kontrybucja pracodawcy była przypisywana do Pana osoby jako uczestnika Planu, nie można uznać jej za Pana przychód w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pana stanowisko jest więc nieprawidłowe, bo błędnie uznał Pan kontrybucję pracodawcy za swój przychód podatkowy. Skoro natomiast kontrybucja pracodawcy w ogóle nie jest Pana przychodem, nie jest także Pana przychodem z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi także Pana przychodu ze stosunku pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 12 ww. ustawy)." - wskazał organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.471.2023.1.DJ