Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że osoba, która otrzymała odprawę emerytalną po przejściu na emeryturę, a następnie została ponownie zatrudniona jako emeryt, nie może skorzystać ze zwolnienia podatkowego z powodu ukończenia 60 roku życia. Dotyczy to odprawy emerytalnej.

Czy odprawa emerytalna to przychód na gruncie podatku PIT?

Pracownik, którego zatrudnienie zakończyło się 29 listopada 2022 r. z powodu przejścia na emeryturę, otrzymał wypłatę drugiej transzy odprawy emerytalnej w dniach 2 i 5 stycznia 2023 r. Jednakże, od tej kwoty została pobrana i odprowadzona do urzędu skarbowego zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Pracownik został ponownie zatrudniony przez pracodawcę 1 grudnia 2022 r., jako osoba pobierająca emeryturę. Świadczenie emerytalne zostało mu przyznane 8 grudnia 2022 r.

W związku z tym, pracownik zadał pytanie, czy odprawę emerytalną należy zakwalifikować jako przychód, do którego stosuje się zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu ukończenia przez podatnika 60 roku życia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odprawa emerytalna, jako przychód ze stosunku pracy, nie korzysta ze zwolnienia od podatku PIT

Według Dyrektora KIS, pobranie i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od odprawy emerytalnej wypłaconej pracownikowi w dniach 2 i 5 stycznia 2023 r. było zasadne. Oświadczenie złożone przez pracownika w sprawie stosowania zwolnienia od podatku dochodowego od przychodów podatnika po ukończeniu 60 roku życia wygasło wraz z rozwiązaniem pierwotnego stosunku pracy 29 listopada 2022 r. i nie mogło zostać zastosowane w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika, który już był emerytem. Organ powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 154 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowił podstawę dla stanowiska.

"Z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że zwolnione od podatku są przychody otrzymane przez podatnika, który mimo nabycia uprawnienia (prawa) do emerytury, tej emerytury nie otrzymuje. Tym samym, warunek „nieotrzymywania emerytury” jako warunek do zastosowania ww. zwolnienia podatkowego powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności ze stosunku pracy. Jak wynika natomiast z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód powstaje w momencie otrzymania środków pieniężnych lub postawienia ich do dyspozycji podatnika.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że na gruncie przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia otrzymana przez pracownika 2 i 5 stycznia 2023 r. odprawa emerytalna (jako przychód ze stosunku pracy) nie korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem odprawa ta została pracownikowi wypłacona dopiero po wypłacie emerytury, która to wypłata miała miejsce wcześniej, tj. 15 grudnia 2022 r." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z interpretacji wynika, że pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną po przejściu na emeryturę, a następnie został ponownie zatrudniony jako osoba pobierająca emeryturę, nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego z powodu ukończenia 60 roku życia.

To stanowisko ma konsekwencje dla pytającego, który będzie musiał uiścić podatek dochodowy od otrzymanej odprawy emerytalnej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.398.2023.1.ŁS