Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podstawa opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem wkładu do spółki cywilnej powinna być ustalona na podstawie wartości wkładu wskazanej przez wspólników w umowie spółki cywilnej.

Wniesienie wkładu do spółki cywilnej a PCC

Wnioskodawcą jest podatnik, który planuje wyprowadzkę z Polski. Mężczyzna chce uporządkować strukturę posiadanych w Polsce aktywów poprzez zawarcie umowy spółki cywilnej z innym wspólnikiem. Wkład podatnika do spółki będzie polegał na wniesieniu akcji w kilku spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części prowadzonej obecnie przez podatnika, oraz środków pieniężnych. Podatnik nie planuje sporządzenia wyceny rynkowej tych aktywów, a wartość wkładu zostanie określona w umowie spółki cywilnej. Podatnik ma zamiar wnieść różne aktywa do spółki, w tym udziały w kilku spółkach kapitałowych w Polsce, przedsiębiorstwo prowadzone w ramach indywidualnej działalności gospodarczej oraz środki pieniężne.

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS w jaki sposób ma obliczyć podstawę opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych przy przekazaniu wkładu do spółki cywilnej. Mężczyzna uważa, że podstawę opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku wniesienia składu do spółki cywilnej należy ustalić na podstawie wartości wkładu, którą określają wspólnicy w umowie spółki cywilnej.

KIS: wartość wkładu do spółki cywilnej stanowi podstawę opodatkowania

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez podatnika było prawidłowe. Organ uznał, że podstawa opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem wkładu do spółki cywilnej powinna być ustalona na podstawie wartości wkładu wskazanej przez wspólników w umowie spółki cywilnej. KIS powołała się na przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, które określają, że podstawą opodatkowania jest wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego. Organ stwierdził również, że ustawodawca nie określił sposobu ustalania wartości i wspólnicy mogą ją ustalić w sposób dowolny. KIS podkreśliła, że obowiązek podatkowy w przypadku umowy spółki cywilnej ciąży na wspólnikach, a stawka podatku wynosi 0,5% podstawy opodatkowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.328.2022.1.JS