Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przeniesienie własności nieruchomości w ramach świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o ile spełnione są określone warunki.

Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu

W dniu 11 lutego 2016 r. wnioskodawca nabył w wyniku umowy sprzedaży nieruchomość mieszkalną usytuowaną na terytorium Polski. Jest on udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. Spółka udzieliła mu pożyczki pieniężnej i tym samym posiada wobec niego wierzytelność o zwrot kwoty głównej pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami. Celem zaspokojenia części lub całości wartości wierzytelności wnioskodawca planuje przenieść na spółkę własność nieruchomości. Przeniesienie własności nieruchomości na spółkę ma się odbyć w trybie art. 453 Kodeks cywilny jako świadczenie w miejsce wykonania (datio in solutum). Mężczyzna nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej i powyższe przeniesienie własności nieruchomości nie będzie następować w wykonaniu działalności gospodarczej.

Wątpliwość zainteresowanego budzi kwestia, czy przeniesienie własności nieruchomości w ramach świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum) będzie po jego stronie stanowiło przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik argumentował, że przeniesienie własności nieruchomości w ramach świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum) nie będzie po jego stronie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ przeniesienie to nie będzie następować w wykonaniu działalności gospodarczej oraz dotyczy nieruchomości, którą posiadał dłużej niż 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabył.

KIS: czynność nie podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Organ wskazał, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, nie jest źródłem przychodu, a tym samym nie podlega opodatkowaniu. Odpłatne zbycie nieruchomości w formie datio in solutum mające na celu zwolnienie się z długu jest traktowane tak samo, jak zbycie nieruchomości w tradycyjny sposób. Dlatego przeniesienie własności nieruchomości na rzecz spółki w zamian za zwolnienie z długu nie będzie po stronie wnioskodawcy podlegało opodatkowaniu.

W uzasadnieniu, KIS odniosła się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu i nie podlega opodatkowaniu.

"W omawianej sprawie nabycie przez Pana nieruchomości mieszkalnej nastąpiło w dniu 11 lutego 2016 r. w wyniku umowy sprzedaży. Zatem uznać należy, że 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w Pana przypadku upłynął 31 grudnia 2021 r. W konsekwencji planowane przez Pana przeniesienie na pożyczkodawcę (spółkę) nieruchomości mieszkalnej nie będzie stanowiło dla Pana źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w ww. przepisie" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.121.2023.1.ŁZ