Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki na składki do deweloperskiego funduszu gwarancyjnego stanowią koszty podatkowe, ponieważ są bezpośrednio związane z transakcjami sprzedaży nieruchomości.

Deweloperski fundusz gwarancyjny a koszty podatkowe

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi działalność deweloperską, specjalizując się w budownictwie mieszkaniowym. Wnioskodawca nabył nieruchomość, na której planuje realizację projektu budowy zespołu mieszkań wielorodzinnych oraz potencjalnie lokali usługowych. Aktualnie spółka znajduje się w fazie planowania i koncepcji pierwszego etapu projektu, gromadzi również oferty architektoniczne na budowę nieruchomości. Obowiązek odprowadzania składek do deweloperskiego funduszu gwarancyjnego (DFG) wiąże się z rodzajem prowadzonej przez spółkę działalności, czyli realizacją przedsięwzięcia, a konkretnie sprzedażą mieszkań i lokali usługowych. Składki będą wyliczane od wartości wpłat przekazywanych przez nabywców nieruchomości na specjalne rachunki powiernicze i będą miały charakter bezzwrotny.

Spółka zadała pytanie KIS czy odprowadzane składki są kosztem uzyskania przychodów spółki oraz czy koszty są bezpośrednio związane z przychodami ze sprzedaży mieszkań i lokali. Wnioskodawca uważa, że
że opłacane składki na deweloperski fundusz gwarancyjny stanowią bezpośredni koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkań i lokali usługowych.

KIS: składki na deweloperski fundusz gwarancyjny stanowią koszty podatkowe

Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego wydatki ponoszone przez wnioskodawcę na opłacanie składek na deweloperski fundusz gwarancyjny stanowi koszty podatkowe. KIS podkreśliła, że opłaty są nieodzownym elementem realizacji konkretnych transakcji z klientami np. sprzedaży mieszkań i lokali usługowych. Wydatki są bezpośrednio związane z transakcjami i mają decydujący wpływ na osiągane przychody w danym roku podatkowym. Ponadto, organ wskazał, że istnieje brak możliwości przypisania składek do ogólnych kosztów działalności, co czyni je bezpośrednimi kosztami uzyskania przychodu. Ponadto, organ podkreślił, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) nie wyłączają wyraźnie składek na DFG z kategorii kosztów podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, Ministerstwo Finansów, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.318.2022.1.AW