Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że opodatkowaniu podlega jedynie czynsz dzierżawny otrzymywany przez właściciela nieruchomości. Kwota podatku od nieruchomości przekazywana przez dzierżawcę nie jest elementem przychodu wydzierżawiającego i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Przychód z czynszu dzierżawnego
Wnioskodawczyni zawarła umowę dzierżawy ze spółką, na mocy której wydzierżawiła firmie nieruchomość. Strony uzgodniły w umowie, że dzierżawca od chwili zawarcia umowy będzie ponosił wszelkie opłaty eksploatacyjne dotyczące przedmiotu dzierżawy, w tym także będzie ponosił koszt należnego podatku od nieruchomości. Decyzja w sprawie ustalenia wysokości podatku od nieruchomości jest wystawiana na wnioskodawczynię, jako właścicielkę nieruchomości, dlatego też dzierżawca po otrzymaniu od niej informacji o wysokości tego podatku, będzie przelewał należne z tego tytułu kwoty na rachunek bankowy kobiety, które z kolei ona będzie przelewać na rachunek bankowy urzędu miasta.
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy do kwoty przychodu uzyskiwanego z tytułu czynszu dzierżawnego, od którego należy odprowadzić podatek dochodowy, powinna także doliczyć kwotę stanowiącą równowartość podatku od nieruchomości, jaką stosownie do umowy dzierżawy będzie wpłacał dzierżawca na uregulowanie tego podatku.
Kobieta była zdania, że przychodem z tytułu ww. umowy dzierżawy jest wyłączenie kwota miesięcznego czynszu dzierżawnego, jaką zobowiązał się płacić dzierżawca. Natomiast nie stanowi takiego przychodu płacona przez spółkę zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy kwota podatku od nieruchomości naliczanego od przedmiotu dzierżawy, gdyż jest to wydatek związany z przedmiotem dzierżawy, a nie jej przychód.
KIS: przekazywany podatek od nieruchomości nie stanowi przychodu
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przychodem do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są jedynie otrzymywane przez wnioskodawczynię kwoty czynszu. Pozostałe należności z tytułu opłat eksploatacyjnych, jak również podatek od nieruchomości – nie stanowią przychodów ze źródła, jakim jest dzierżawa, i tym samym nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. KIS wyjaśniła, że opłaty te nie mieszczą się w pojęciu „świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, ani też nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie podatniczki.
W uzasadnieniu swojej decyzji organ odwołał się do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz Kodeksu cywilnego. Zgodnie z interpretacją, kwota podatku od nieruchomości nie jest przychodem dla właściciela nieruchomości. Opłata ta jest kosztem dzierżawcy związanym z użytkowaniem nieruchomości i nie stanowi wartości mającej charakter przychodu z dzierżawy. W konkluzji organ podatkowy uznał, że opodatkowaniu podlega jedynie czynsz dzierżawny otrzymywany przez właściciela nieruchomości, podczas gdy kwota podatku od nieruchomości przekazywana przez dzierżawcę nie jest elementem przychodu wydzierżawiającego i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
"Reasumując – kwoty, jakie dzierżawca opłaca za Pani pośrednictwem, tytułem podatku od nieruchomości nie stanowią u Pani przysporzenia majątkowego, a w konsekwencji nie stanowią przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych" - podsumował organ.