Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku mogą być zwolnione z podatku dochodowego, pod warunkiem że liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.
Wynajem pokoi w gospodarstwie rolnym a zwolnienie podatkowe
Wnioskodawczynią, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej była współwłaścicielka budynku mieszkalnego położonego na terenach wiejskich w granicach gospodarstwa rolnego. Budynek składał się z sześciu pomieszczeń oraz antresoli, w tym dwóch pokoi przeznaczonych do wynajęcia. Wnioskodawczyni nie była rolnikiem w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Planowała wynajmować pokoje na okresy krótkoterminowe, z możliwością serwowania posiłków.
Podatniczka chciała się dowiedzieć czy dochody z wynajmu tych pokoi będą zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uważała, że jej dochody z wynajmu powinny być zwolnione z opodatkowania, ponieważ spełniają warunki określone we wskazanym przepisie.
Stanowisko KIS
Organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawczyni, stwierdzając, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody z wynajmu do pięciu pokoi gościnnych w gospodarstwie rolnym na terenach wiejskich, osobom przebywającym na wypoczynku, są zwolnione z podatku dochodowego.
"Celem omawianego zwolnienia jest wspieranie działalności agroturystycznej prowadzonej na terenach wiejskich, w gospodarstwach rolnych. Ustawodawca nie objął jednak zwolnieniem od opodatkowania wszelkich dochodów z agroturystyki, a jedynie dochody uzyskiwane z „podstawowych” usług agroturystycznych, tj. z wynajmu pokoi gościnnych (przy spełnieniu określonych warunków) i z wyżywienia osób wynajmujących te pokoje".- wskazał organ.
KIS podkreśliła, że w przypadku przekroczenia liczby pięciu wynajmowanych pokoi, dochody będą podlegały opodatkowaniu jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.