Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że przychód ze sprzedaży używanych rzeczy osobistych, tj. ubrań, obuwia, biżuterii oraz perfum zużytych w części z ich pojemności za pośrednictwem platformy sprzedaży internetowej przez osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu PIT.
Sprzedaż własnych używanych przedmiotów a PIT
Wnioskodawczyni przeszła na emeryturę i zamierza sprzedać część własnych, używanych rzeczy, w których posiadaniu jest powyżej pół roku, tj. ubrania, akcesoria, obuwie, biżuteria oraz perfumy zużyte w części z ich pojemności. Kobieta zamierza sprzedać ww. rzeczy za pośrednictwem platformy sprzedaży internetowej. Podatniczka kupowała przedmiotowe rzeczy w celach osobistych i do realizacji własnych potrzeb życiowych bez zamiaru dalszej odsprzedaży. Nie wykorzystywała ich do celów prowadzenia działalności gospodarczej i nie zamierza tego robić w przyszłości. Sprzedaż za pośrednictwem platformy sprzedażowej, nie jest w żaden sposób zorganizowana przez kobietę, tylko przez portal internetowy, który oferuje nabywcom do wyboru sposoby płatności, warunki zwrotów oraz rodzaje wysyłki przedmiotów. W odniesieniu do działań polegających na sprzedaży używanych rzeczy za pośrednictwem platformy sprzedażowej emerytka nie będzie ponosić ryzyka gospodarczego ani odpowiedzialności wobec osób trzecich za sprzedane rzeczy (są to rzeczy używane, których stan udokumentowany będzie zdjęciami i opisem, decyzja o nabyciu takiej rzeczy leży po stronie nabywcy, nie ma reklamacji, gwarancji itp.).
Z uwagi na powyższe zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ze sprzedaży własnych, używanych przedmiotów za pośrednictwem platformy sprzedaży internetowej, należy odprowadzić podatek dochodowy.
Kobieta była zdania, że planowana przez nią sprzedaż przedmiotów, dokonana po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie mieści się w dyspozycji art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT i tym samym nie stanowi źródła przychodu z odpłatnego zbycia innych rzeczy, co w konsekwencji oznacza, że środki finansowe, uzyskane z tego tytułu, nie podlegają opodatkowaniu PIT.
Przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu PIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przychód ze sprzedaży przez podatniczkę własnych, używanych przedmiotów za pośrednictwem platformy sprzedaży internetowej nie będzie podlegać opodatkowaniu PIT.
Organ podatkowy zauważył, że zachowanie w stosunku do sprzedaży rzeczy, które wnioskodawczyni kupowała w celach osobistych i do realizacji własnych potrzeb życiowych bez zamiaru dalszej odsprzedaży, wskazuje na czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe racjonalne gospodarowanie tym majątkiem. Nie są to działania o charakterze inwestycyjnym, ukierunkowane na osiągnięcie zysku, które są typowe dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Z uwagi na powyższe KIS stwierdziła, że w wyniku sprzedaży wymienionych we wniosku własnych, używanych składników majątku, tj. rzeczy, które podatniczka kupowała je w celach osobistych i do realizacji własnych potrzeb życiowych bez zamiaru dalszej odsprzedaży, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Organ podkreślił, że przychody kobiety uzyskiwane z odpłatnego zbycia własnych, używanych składników majątku, tj. ubrań, akcesoriów, obuwia, biżuterii oraz perfum, kwalifikują się do przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT, tj. z odpłatnego zbycia rzeczy.
"Zatem stwierdzić należy, że skoro – jak Pani wskazała - wszystkie ww. rzeczy kupowane w celach osobistych na własne potrzeby i w posiadaniu tych rzeczy była Pani powyżej pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym je nabyła, to ich sprzedaż nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym uzyskany z tego tytułu przychód w ogóle nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.