Usługi związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych a ryczałt

Wnioskodawca w ramach spółki cywilnej prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (PKD: 41.20.Z; PKWiU 41.00.11.0, PKWiU 41.00.12.0, PKWiU 41.00.13.0, PKWiU 41.00.14.0). Na podstawie umów o roboty budowlane, firma świadczy usługi polegające na kompleksowej realizacji inwestycji budowlanych takich, jak domy jednorodzinne, budynki mieszkalne wielorodzinne, czy budynki zbiorowego zamieszkania. Mężczyzna planuje wraz ze wspólnikiem rezygnację z opodatkowania podatkiem liniowym i złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku 2024 i latach następnych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy budowa domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynków zbiorowego zamieszkania, a następnie ich sprzedaż może być uznana za działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych i w związku z tym, czy uzyskane w przyszłości przychody z tej działalności mogą być opodatkowane według stawki ryczałtu w wysokości 5,5%.

Przedsiębiorca był zdania, że przychody ze sprzedaży wybudowanych przez spółkę domów, budynków oraz lokali mieszkalnych mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a świadczone przez spółkę usługi powinny zostać uznane za roboty budowlane, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a przez to zostać opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu.

KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 5,5%

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość opodatkowania przychodów ze świadczenia usług budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.

Organ podatkowy w swojej interpretacji nawiązał do definicji i przepisów prawa podatkowego, wskazując, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: "ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton".

Z uwagi na to, że przepisy ww. ustawy nie definiują pojęcia roboty budowlane, KIS zaznaczyła, że należy odnieść się do art. 3 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z tym przepisem przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 7). Roboty budowlane, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ujęte zostały w sekcji F tej klasyfikacji, a budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, zostały zamieszczone w dziale 41 tej sekcji.

"Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, stwierdzić należy, że o ile stan prawny nie ulegnie zmianie, począwszy od 2024 r., będzie miał Pan prawo do opodatkowania przychodów ze świadczonych usług zaliczanych do robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków – Budynki mieszkalne (Sekcja F, Dział 41 PKWiU) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 5,5%, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy, dopóki nie wystąpią przesłanki negatywne, wykluczające tę formę opodatkowania" - podsumował organ.

Źródło: Możliwość opodatkowania 5,5% stawką ryczałtu działalności gospodarczej obejmującej usługi budowlane (budowy domów o budynków mieszkalnych oraz ich spr... - Interpretacja - 0115-KDST2-2.4011.402.2023.1.AJZ - (interpretacje.pl)