Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nabycie nieruchomości położonej w Stanach Zjednoczonych przez polskiego obywatela za pośrednictwem trustu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn z uwagi na to, że prawo własności do nieruchomości nie zostało nabyte na podstawie tytułów wskazanych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Nabycie nieruchomości przez beneficjenta trustu
Matka wnioskodawcy zmarła w 2019 r. w Stanach Zjednoczonych, gdzie przebywała od 2003 r. aż do śmierci. Kobieta ze względu na swoją chorobę utworzyła trust i przekazała do niego dom położony w Stanach Zjednoczonych. Z chwilą jej śmierci powołany przez nią trust stał się nieodwołalny. Podatnik, jego brat oraz babcia stali się jedynymi powiernikami, oraz beneficjentami trustu.
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w opisanym stanie faktycznym nabycie własności nieruchomości położonej w Stanach Zjednoczonych będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Podatnik argumentował, że nabycie nieruchomości położonej w Stanach Zjednoczonych poprzez trust nie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn w Polsce, ponieważ nieruchomość znajduje się poza terytorium Polski, a trust nie jest uregulowany w polskim prawie cywilnym ani podatkowym.
Brak opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że brak opodatkowania nie wynika z tego, że przedmiotowa nieruchomość położona jest poza granicami Polski, lecz z tego, że prawo własności do nieruchomości nie zostało nabyte na podstawie tytułów wskazanych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
W swojej interpretacji organ podatkowy wskazał, że ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, tj. nabycie według określonych tytułów, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Z uwagi na to opodatkowaniu tym podatkiem podlega tylko takie nabycie, które zostało w ustawie wymienione w sposób wyraźny.
KIS zauważyła, że z opisu sprawy wynika, że prawo własności nieruchomości w USA zostało przeniesione na trust za życia matki podatnika, a więc w chwili jej śmierci nie weszło do masy spadkowej. W konsekwencji, przekazanie podatnikowi jako beneficjentowi trustu nieruchomości położonej w Stanach Zjednoczonych nie nastąpi tytułem dziedziczenia, zapisu czy polecenia testamentowego. W związku z tym przedmiotowe nabycie nieruchomości nie jest objęte ustawą o podatku od spadków i darowizn, ponieważ nie będzie ono dokonane na podstawie tytułów wskazanych w tej ustawie.
"Reasumując, Pana stanowiska, zgodnie z którym nabycie przez Pana nieruchomości położonej w Stanach Zjednoczonych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ nieruchomość znajduje się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, nie można było uznać za prawidłowe. W art. 2 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn określono bowiem przypadki, kiedy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą, również podlega opodatkowaniu. W Pana sprawie brak opodatkowania nie wynika z tego, że nieruchomość położona jest poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, lecz z tego, że prawa własności do nieruchomości nie nabędzie Pan na podstawie żadnego z tytułów wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn" - zakończył organ.