Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługa wystawienia recepty farmaceutycznej przez osobę wykonującą zawód farmaceuty, która posiada odpowiednie kwalifikacje, w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

Wystawienie recepty przez farmaceutę a VAT

Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i zajmuje się m.in. sprzedażą detaliczną wyrobów farmaceutycznych w aptekach. Na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy prawo farmaceutyczne rozpoczęła realizację programu polegającego na poborze opłaty od pacjenta na rzecz, którego farmaceuci, którzy wykonują czynności zawodowe w prowadzonych punktach aptecznych, wystawiają receptę farmaceutyczną. Farmaceuta pracujący w aptece lub punkcie aptecznym w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta jest uprawniony do wystawienia recepty na produkty lecznicze. Każdorazowo, finalnym odbiorcą świadczeń realizowanych w ramach wystawienia recepty farmaceutycznej jest pacjent (osoba fizyczna).

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy usługa wystawienia recepty farmaceutycznej przez osobę wykonującą zawód farmaceuty będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Firma była zdania, że usługa wystawienia recepty farmaceutycznej, od której pobiera opłatę w ramach prowadzonego programu, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT. Argumentowała, że przedmiotowe działanie ze względu na swój cel może być uznane za usługę w zakresie opieki medycznej, służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Ponadto, wystawianie recept jest realizowane przez farmaceutę, który ma stosowne kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego. W związku z tym usługa spełnia ustawowe przesłanki podmiotowe i przedmiotowe pozwalające zastosować zwolnienie od podatku VAT na podstawie ww. uregulowania.

Usługa wystawienia recepty zwolniona od VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że w przedmiotowym przypadku istnieje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług wystawienia recept farmaceutycznych.

W swojej interpretacji organ podatkowy skupił się na analizie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT, z którego jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, które spełniają określone warunki, tj. służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę wprost podmioty. Oznacza to, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi. Powyższe zwolnienie ma więc charakter podmiotowo-przedmiotowy, tzn. oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę.

"W Państwa sprawie przesłanka przedmiotowa niezbędna do zastosowania zwolnienia od podatku została spełniona. Farmaceuta, który pracuje w aptece lub punkcie aptecznym, w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta, jest uprawniony do wystawienia recepty na produkty lecznicze. W oparciu o art. 96 ust. 4 prawa farmaceutycznego, rozpoczęli Państwo realizację programu polegającego na poborze opłaty od pacjenta na rzecz, którego farmaceuci, którzy wykonują czynności zawodowe w punktach prowadzonych przez Państwa, wystawiają receptę farmaceutyczną" - wskazał organ.

Ponadto, po szczegółowej analizie odpowiednich przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że farmaceuta, który posiada dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych (posiadający wykształcenie medyczne), jest osobą uprawnioną do wykonywania zawodu medycznego. Tym samym farmaceuta, który posiada stosowne kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania świadczeń zdrowotnych, spełnia ustawowe przesłanki podmiotowe, pozwalające zastosować zwolnienie od podatku VAT.

"Zatem usługa wystawienia recepty farmaceutycznej przez osobę wykonującą zawód farmaceuty, która posiada odpowiednie kwalifikacje, w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Zwolnienie z VAT usługi wystawienia recepty farmaceutycznej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.545.2023.2.ALN - (interpretacje.pl)