Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, wystawiając fakturę za usługi korepetycji na rzecz szkoły, może utracić uprawnienie do kontynuowania rozliczeń w ramach tej formy opodatkowania.

Faktura na rzecz szkoły a karta podatkowa

Wnioskodawczyni świadczy usługi korepetycji w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej rozliczanej w formie karty podatkowej. Kobieta będzie prowadzić indywidualne zajęcia z matematyki polegające głównie na odrabianiu z uczniem zadanych lekcji, a faktury za te usługi będzie wystawiać na rzecz szkoły, która finansuje zajęcia z otrzymanej subwencji przeznaczonej na edukację specjalną, tj. indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET). Program edukacyjny przewiduje, że w przypadku, gdy uczeń w swoim orzeczeniu oraz IPET posiadać będzie zalecenie do podjęcia indywidualnych korepetycji z matematyki, to koszt takich zajęć może być sfinansowany z ww. subwencji. Warunkiem opłacenia takich zajęć przez szkołę jest wystawienie przez korepetytora faktury, której odbiorcą będzie szkoła.

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą rozliczaną w formie karty podatkowej, która obejmuje usługi korepetycji, może wystawiać faktury, których odbiorcą będzie szkoła, bez utraty prawa do kontynuowania rozliczania się w formie karty podatkowej.

Kobieta była zdania, że korepetytor prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rozliczający się w formie karty podatkowej nie powinien utracić prawa do rozliczania swojej działalności w tej formie, jeśli usługę korepetycji prowadzi zgodnie z jej definicją, a odbiorcą faktury za tę usługę będzie szkoła.

Utrata możliwości rozliczania się w formie karty podatkowej

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że korepetytor wystawiający faktury na rzecz szkoły finansującej zajęcia z subwencji na edukację specjalną może utracić prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz innych przepisów podatkowych. Organ wskazał, że zgodnie z przepisami ww. ustawy forma karty podatkowej jest dostępna dla podatników, którzy świadczą usługi edukacyjne, w tym udzielają lekcji na godziny pod pewnymi warunkami. Z tabeli zawartej w części XI Załącznika Nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że stawka podatku jest uzależniona od liczby godzin przeznaczonych na udzielanie lekcji, a za udzielanie lekcji na godziny uważa się pomoc w nauce, głównie polegającą na odrabianiu lub przygotowaniu z uczniem zadanych lekcji.

KIS zaznaczyła, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie udzielania lekcji na godziny działalność ta może być opodatkowana w formie karty podatkowej jedynie w przypadku, gdy podatnik świadczy ww. usługi wyłącznie w postaci lekcji indywidualnych, tj. prowadzonych na zasadzie jedna godzina nauki z jednym uczniem. Po szczegółowej analizie odpowiednich przepisów prawa oraz stanu faktycznego sprawy KIS doszła do wniosku, że korepetytor, który wystawia faktury na rzecz szkoły, może utracić prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli faktura za usługę indywidualnych korepetycji z matematyki dla ucznia objętego indywidualnym programem edukacyjno-terapeutycznym nie będzie wystawiona na niego, tylko na podmiot trzeci w tym przypadku szkołę.

"Biorąc powyższe pod uwagę, w sytuacji przedstawionej we wniosku utraci Pani prawo do dalszego opodatkowania uzyskiwanych dochodów w formie karty podatkowej, ponieważ faktura za usługę indywidualnych korepetycji z matematyki dla ucznia objętego indywidualnym programem edukacyjno-terapeutycznym (klienta) nie będzie wystawiona na niego, tylko na podmiot trzeci" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.639.2023.1.DB