Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że usługi świadczone w zakresie udzielania korepetycji z matematyki przez osobę, która nie posiada wykształcenia kierunkowego ściśle związanego z tym przedmiotem, nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.
Usługi udzielania korepetycji a VAT
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której realizuje usługi edukacyjne w formie korepetycji z matematyki na poziomie szkoły podstawowej i średniej. Odbiorcą świadczonych usług są osoby prywatne, tj. dzieci ze szkoły podstawowej oraz średniej z problemami w nauce matematyki. Podatniczka świadczy przedmiotowe usługi osobiście i nie zatrudnia żadnych pracowników. Kobieta ukończyła liceum o profilu matematyczno-fizycznym, a następnie uzyskała wykształcenie wyższe i tytuł inżyniera. Na studiach zdobyła wiedzę z takich dziedzin jak: matematyka, statystyka matematyczna, fizyka, chemia, ekonomia, analiza danych i modelowanie oraz automatyka.
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczone przez nią usługi w zakresie udzielania korepetycji z matematyki korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.
Kobieta była zdania, że ma wystarczające wykształcenie i wiedzę na poziomie wyższym, aby nauczać matematyki na poziomie szkół podstawowych i średnich w zakresie podstawowym. Argumentowała, że spełnia warunki zwolnienia od podatku VAT, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, co oznacza, że nie jest zobowiązana do uiszczania tego podatku w związku ze świadczeniem usług korepetycji z matematyki.
Brak zwolnienia od VAT dla świadczonych usług
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że usługi świadczone przez podatniczkę w zakresie udzielania korepetycji z zakresu matematyki nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.
Organ podatkowy w swojej interpretacji odniósł się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT, definicji usług nauczania oraz orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. W szczególności skupił się na art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, z którego wynika, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, ale także przesłanki podmiotowej, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Niespełnienie, chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie może mieć zastosowania.
KIS zauważyła, że w przedmiotowej sprawie nie została spełniona przesłanka podmiotowa zwolnienia, ponieważ kobieta nie posiada wykształcenia kierunkowego w zakresie matematyki, co jest istotne w kontekście świadczenia usług korepetycji z tej dziedziny. Wskazała, że wnioskodawczyni ukończyła studia inżynierskie z innego zakresu niż matematyka, tj. studia ściśle związane z mechaniką.
"Analiza powołanych wyżej przepisów prawa, orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przedstawionych przez Panią okoliczności sprawy prowadzi do wniosku, że nie posiada Pani wykształcenia kierunkowego ściśle w zakresie matematyki (np. ukończonych studiów w tej dziedzinie), usługi, które świadczy Pani (nie posiadając wykształcenia matematycznego) w postaci udzielania korepetycji z zakresu matematyki, nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy" - podsumował organ.