Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że marynarz pracujący na jednostkach pływających ma prawo do pełnego odliczenia ulgi abolicyjnej, niezależnie od rodzaju statku, o ile dochody te są osiągane poza terytorium lądowym państw.

Dochody uzyskiwane przez marynarza a ulga abolicyjna

Marynarz pracujący na statkach eksploatowanych na wodach Wielkiej Brytanii, będący polskim rezydentem podatkowym zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Statki nie były wykorzystywane w transporcie międzynarodowym, a wnioskodawca nie uzyskiwał innych dochodów w Polsce.

Mężczyzna chciał się dowiedzieć czy ma możliwość skorzystania z nielimitowanej ulgi abolicyjnej oraz czy rodzaj statku, na którym pracuje, wpływa na opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą. Uważał, że jako rezydent podatkowy w Polsce, podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów a dochody uzyskiwane za granicą powinny podlegać uldze abolicyjnej.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że w świetle obowiązujących przepisów, marynarze osiągający dochody za granicą mogą korzystać z nielimitowanej ulgi abolicyjnej, o ile ich praca wykonywana jest poza terytorium lądowym państw. Interpretacja ta opiera się na art. 27g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wyłącza limit kwotowy dla dochodów uzyskiwanych w taki sposób. Organ podatkowy potwierdził, że w przypadku wnioskodawcy, spełnione są warunki do pełnego skorzystania z ulgi abolicyjnej, niezależnie od rodzaju statku, na którym wykonuje pracę.

Organ podatkowy dodał, że do rozliczenia dochodów z uwzględnieniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości uprawnieni są również inni podatnicy osiągający zagraniczne dochody poza terytorium lądowym państw w ramach zawodów takich jak np. stewardesy lub piloci.

Źródło: Warunki stosowania ulgi abolicyjnej bez ograniczenia kwotowego. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.731.2023.2.KF