Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odpłatne zapewnienie miejsca noclegowego na oddziale szpitala dla członka rodziny pacjenta może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, jeśli jest niezbędne do wykonywania usługi podstawowej i nie ma na celu osiągnięcia dodatkowego dochodu przez podmiot leczniczy.

Płatny nocleg w szpitalu dla rodziny pacjenta a VAT

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o działalności leczniczej, który prowadzi działalność medyczną, w tym oddziały szpitalne (PKD 8610Z). Podmiot zarządza oddziałem ginekologiczno-położniczym, w ramach którego wraz z kobietą rodzącą odpłatnie może przebywać członek rodziny, np. mąż. Pozycja taka jest ujęta w cenniku pod nazwą: „Zapewnienie miejsca noclegowego na terenie oddziału ginekologiczno-położniczego w kwocie 2000 zł brutto, która obejmuje trzy noclegi bez wyżywienia i miejsca parkingowego”. Pobyt osoby towarzyszącej ma na celu poprawę komfortu psychicznego rodzącej, jak również pomoc w szybszym powrocie do zdrowia po porodzie.

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy opisana usługa będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Podmiot leczniczy był zdania, że przedmiotowa usługa powinna podlegać zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust 1 pkt 18 ustawy o VAT. Argumentował, że jest ona ściśle powiązana z wykonywaną usługą medyczną, co więcej nie ma możliwości udzielenia jej bez powiązania z podstawową usługą medyczną w tym przypadku z porodem.

Możliwość zastosowania zwolnienia od VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności skupił się na analizie art. 43 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy. Z powołanego uregulowania wynika, że zwolnieniu od podatku VAT podlegają wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, które spełniają określone warunki, tj. służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę wprost podmioty, a także dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zwolnienie powyższe ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.

„Analiza przedstawionych okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że opłaty za miejsce noclegowe na terenie oddziału ginekologiczno-położniczego, które obejmuje trzy noclegi bez wyżywienia i miejsca parkingowego, należy uznać za wynagrodzenie za świadczoną usługę ściśle związaną z usługami zwolnionymi na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. W opisie sprawy jednoznacznie bowiem wskazano, że usługi te mają cel terapeutyczny. Przedmiotowa usługa służy zapewnieniu wsparcia i komfortu psychicznego pacjentce” - wskazał organ.

Po szczegółowej analizie okoliczności sprawy oraz odpowiednich przepisów prawa KIS stwierdziła, że przedmowa usługa spełnia podstawowy wymóg umożliwiający zastosowanie zwolnienia, tj. jest świadczona przez uprawniony do tego podmiot oraz jest usługą ściśle związaną z usługami opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

„Wobec powyższego należy stwierdzić, że ww. usługa wykonywana przez Państwa Spółkę będącą w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej podmiotem leczniczym, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy pod warunkiem, że jest ona niezbędna do wykonywania usługi podstawowej świadczonej przez Państwa Spółkę i jej głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez Państwa Spółkę” - podsumował organ.

Źródło: Zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.672.2023.2.MSU - (interpretacje.pl)