Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, żetransakcja wymiany pieniądza elektronicznego na złotówki nie mieści się w katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a tym samym nie podlega opodatkowaniu PCC.

Wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki a PCC

Bank postanowił wdrożyć projekt dotyczący wymiany pieniądza elektronicznego (stablecoins) na złotówki i odwrotnie.W ramach realizacji podmiot planuje wprowadzenie kategorii stablecoins, które są cyfrowymi tokenami opartymi na technologii blockchain i skorelowanymi z polską walutą, czyli złotym. Klient banku będzie mógł nabyć pieniądz elektroniczny, przekazując równowartość w złotych na rachunek banku, który wyda wtedy pieniądz elektroniczny o takiej samej wartości. Pieniądze elektroniczne będą służyły do transferu środków i rozliczeń transakcji w sieci blockchain i będą dostępne na specjalnym rachunku klienta, który będzie miał prawo dowolnie zarządzać otrzymanym (nabytym) pieniądzem elektronicznym. Co więcej, klient będzie miał prawo w każdej chwili wystąpić do banku z żądaniem wymiany zwrotnej pieniądza elektronicznego na złotówki. Po takim żądaniu bank będzie zobowiązany do wymiany pieniędzy elektronicznych z zastosowaniem takiej samej wartości nominalnej, jaka była zastosowana przy ich zbyciu klientowi, czyli zawsze wymiana 1 zł do 1 zł w pieniądzu elektronicznym.

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy transakcje dotyczące pieniądza elektronicznego będą podlegały opodatkowaniu na mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC.

Podmiot był zdania, że transakcje wymiany pieniądza elektronicznego na złotówki nie mieszczą się w katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, a tym samym nie podlegają opodatkowaniu PCC.

Transakcja nie podlega opodatkowaniu PCC

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że transakcja wymiany pieniądza elektronicznego na złotówki nie podlega opodatkowaniu PCC.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o PCC. Wyjaśnił, że ustawodawca, wymieniając w art. 1 ust. 1 ww. ustawy poszczególne czynności cywilnoprawne, stworzył ich zamknięty katalog. Jedynie czynności wyraźnie wymienione w ustawie mogą podlegać opodatkowaniu. Z uwagi na to nie jest dopuszczalne objęcie zakresem opodatkowania PCC innych niż wymienione w ww. artykule czynności jedynie na podstawie podobieństwa do czynności stanowiących przedmiot opodatkowania.

KIS zauważyła, że w opisie przedstawionego zdarzenia wskazano, że transakcja udostępnienia pieniądza elektronicznego będzie następowała na podstawie umowy nienazwanej. W związku z tym stwierdziła, że opisane transakcje wymiany pieniądza elektronicznego na złotówki nie mieszczą się w katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC.

"Należy zatem zgodzić się z Państwem, że oferowana przez Bank usługa nie pozwala na zakwalifikowanie transakcji obejmującej stablecoins jako podlegającej opodatkowaniu. Opisane transakcje wymiany pieniądza elektronicznego na złotówki nie mieszczą się bowiem w katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a tym samym nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem" - podsumował organ.

Źródło: Wymiana pieniądza elektronicznego (stablecoins) na złotówki i odwrotnie. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.202.2023.2.BD - (interpretacje.pl)