Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że począwszy od roku 2023, właściciele lokali mieszkalnych nie mogą zaliczać odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

Odpisy amortyzacyjne od lokali mieszkalnych jako koszty uzyskania przychodów

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej nabył dwa lokale mieszkalne w listopadzie 2017 roku. W październiku 2021 roku rozpoczął wynajem tych nieruchomości jako najem prywatny. Do końca 2022 roku dochody z tego wynajmu były opodatkowane na zasadach ogólnych, zgodnie z obowiązującą wówczas skalą podatkową. Lokale te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w roku 2021, a podatnik dokonywał ich amortyzacji, korzystając z indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej wynoszącej 10%.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy ma możliwość kontynuowania zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów w latach 2023 i kolejnych. Jego zdaniem, zasady obowiązujące w latach 2021-2022 powinny nadal mieć zastosowanie, pomimo zmian w ustawodawstwie podatkowym. Powoływał się na zasadę ochrony praw nabytych i interesów w toku.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa nie zgodziła się ze stanowiskiem podatnika. W swojej interpretacji wskazała, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi budynki mieszkalne wynajmowane nie podlegają amortyzacji. Zmiana ta wynikała z ustawy zmieniającej przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz osób prawnych. Zgodnie z tymi zmianami, tylko do końca 2022 roku podatnicy mogli stosować przepisy dotyczące amortyzacji środków trwałych obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 roku, ale wyłącznie w odniesieniu do budynków i lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 roku.

Organ podatkowy podkreślił, żeod 2023 roku przychody z najmu prywatnego podlegają opodatkowaniu wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, co oznacza, że przychód jest opodatkowany bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów, w tym odpisy amortyzacyjne.

"Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: Podatek zryczałtowany, o którym mowa w ust. 1, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania."- wskazał organ.

Źródło: Możliwości amortyzacji lokali mieszkalnych. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.912.2023.1.MW