Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że nabycie nieruchomości tytułem darowizny od matki zastępczej jest w całości zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna od matki zastępczej a opodatkowanie

Wnioskodawczyni, będąc dzieckiem, trafiła do rodziny zastępczej, w której przebywała do czasu uzyskania pełnoletności. Matka zastępcza planuje darować kobiecie działkę wraz z domem, w którym mieszkała do czasu wyprowadzki.

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy otrzymanie nieruchomości w darowiźnie od matki zastępczej, będzie w całości zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

Kobieta była zdania, że w przedmiotowej sytuacji powinna być zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Argumentowała, że darowizny otrzymane przez zstępnych, a także wstępnych są zwolnione z ww. podatku na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że nabycie nieruchomości w darowiźnie od matki zastępczej będzie w całości zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Wyjaśnił, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy. Jednakże ustawa o podatku od spadków i darowizn nie definiuje pojęcia darowizny i oceniając, tak przedstawione zagadnienie należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

W dalszej części interpretacji KIS wskazała, że z treści art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jednoznacznie wynika, że zwolnieniem od podatku objęte jest nabycie przez osoby, których łączą relacje ściśle w przepisie określone tzw. grupa zerowa. Między innymi są to zstępni. Podkreśliła, że zgodnie z art. 14 ust. 4a ww. ustawy za zstępnych uważa się m.in. osoby aktualnie przebywające w rodzinie zastępczej oraz osoby, które w przeszłości przebywały w takiej rodzinie. Na tej podstawie, organ podatkowy doszedł do wniosku, że wnioskodawczyni jest uprawniona do zwolnienia z podatku od darowizny, a nabycie nieruchomości w tej formie od matki zastępczej nie będzie opodatkowane.

"Nabycie przez Panią ww. nieruchomości tytułem darowizny od matki zastępczej, będzie w całości zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W związku z tym, że umowa darowizny nieruchomości – zgodnie z wymogiem zawartym w art. 158 Kodeksu cywilnego – powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, dla spełnienia warunków do zwolnienia w takiej sytuacji nie będzie konieczne zgłoszenie nabycia nieruchomości (działki z domem) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Wynika to z treści przywołanego powyżej art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn" - podsumował organ.

Źródła: Skutki podatkowe otrzymania darowizny od osoby tworzącej rodzinę zastępczą. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.212.2023.1.JKU - (interpretacje.pl)