Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że otrzymanie dotacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższe wynika z faktu, że dotacja nie mieści się w żadnym z tytułów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dotacja a podatek od spadków i darowizn

Wnioskodawca w kwietniu 2023 r. zawarł umowę o udzielenie dotacji. Po zrealizowaniu warunków zawartych w umowie otrzymał całkowitą kwotę finansowania. Przedmiotowa dotacja została przyznana w celu rozwijania innowacji społecznej i stanowi bezzwrotną pomoc. W celu otrzymania i utrzymania finansowania podatnik musiał spełnić szereg konkretnych wymagań i warunków określonych w ww. umowie, m.in. musiał poświęcić co najmniej 80% zaplanowanego czasu na program, wykonać wszystkie przydzielone zadania i wziąć udział w sesjach na żywo, a także przekazywać w wyznaczonym terminie w trakcie trwania programu i po jego zakończeniu przez okres 6 miesięcy – 1 roku wymagane informacje. Ponadto, wykorzystanie otrzymanych środków jest regularnie monitorowane i dokumentowane zgodnie z wymogami umowy.

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy otrzymana dotacja wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Podatnik argumentował, że otrzymana dotacja, w przeciwieństwie do darowizny, wymagała od niego spełnienia konkretnych warunków i była ściśle związana z realizacją projektu innowacyjnego, dlatego nie powinna być traktowana jako darowizna podlegająca opodatkowaniu.

Brak opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że z tytułu otrzymania dotacji wnioskodawca nie powinien płacić podatku od spadków i darowizn.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Zauważył, że katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w ww. ustawie jest katalogiem zamkniętym. Z uwagi na to wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią jedyne przypadki podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

KIS szczegółowo przeanalizowała przepisy oraz stan faktyczny przedmiotowej sprawy zwracając uwagę na różnice pomiędzy darowizną a dotacją. Podkreśliła, że w przypadku darowizny, obdarowany otrzymuje świadczenie bez żadnego obowiązku, podczas gdy beneficjent dotacji musi spełniać określone warunki, co wyklucza traktowanie dotacji jako darowizny. Dodatkowo wskazała na monitorowanie i dokumentowanie wykorzystania dotacji zgodnie z umową, co także odróżnia ją od bezwarunkowej darowizny. W konsekwencji organ stwierdził, że otrzymana dotacja nie kwalifikuje się jako darowizna podlegająca opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

"Skoro więc z wniosku wynika, że w opisanej sprawie ma miejsce umowa o dotację, a nie umowa darowizny, to należy stwierdzić, że otrzymanie przez Pana środków pieniężnych nie podlega uregulowaniom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jak wynika z opisu sprawy, nie mieści się ono w żadnym z tytułów wymienionych w cyt. art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn" - podsumował organ.

Źródło: W zakresie skutków podatkowych otrzymania dotacji. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4015.134.2023.1.DR - (interpretacje.pl)