Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że czynność polegająca na rozliczeniu nakładów na wybudowanie budynku dokonana pomiędzy stronami umowy dzierżawy nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC z uwagi na to, że nie przyjmie formy prawnej żadnej z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Skutki podatkowe rozliczenia nakładów

Spółka w prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m.in. usługi dzierżawy swoich nieruchomości. Na dzierżawionej nieruchomości gruntowej, której jest użytkownikiem wieczystym, dzierżawca poniósł nakłady na wybudowanie budynku. Firma zamierza zawrzeć porozumienie, na mocy którego dokona rozliczenia nakładów poniesionych przez dzierżawcę na wybudowanie ww. budynku poprzez zapłacenie na jego rzecz wartości tych nakładów.

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy prawidłowe jest stanowisko, iż opisane w stanie faktycznym rozliczenie nakładów dokonane pomiędzy dzierżawcą i spółką nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC.

Firma była zdania, że przedmiotowe rozliczenie nakładów dokonane pomiędzy nią i dzierżawcą nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC. Argumentowała, że przedmiotowa czynność nie przyjmie formy prawnej żadnej z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC, w szczególności nie przyjmie postaci umowy sprzedaży.

Rozliczenie nakładów nie podlega opodatkowaniu PCC

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że rozliczenie nakładów dokonane pomiędzy spółką i dzierżawcą nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PCC oraz Kodeksu cywilnego. Zaznaczył, że katalog czynności cywilnoprawnych ujęty w art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy ma charakter zamknięty. Z uwagi na to czynności cywilnoprawne, które nie zostały w nim wymienione w sposób wyraźny, nie podlegają opodatkowaniu PCC.

„W związku z powyższym należy stwierdzić, że jeżeli istotnie czynność, o której mowa we wniosku, nie przyjmie formy prawnej żadnej z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności zawarte porozumienie nie przyjmie postaci umowy sprzedaży, to rozliczenie nakładów dokonane pomiędzy Państwem i Dzierżawcą nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych” - wskazał organ.

Podsumowując, KIS stwierdziła, że czynność polegająca na rozliczeniu nakładów należnych dzierżawcy, nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC jako podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem.

Źródło: Skutki podatkowe rozliczenia nakładów. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.427.2023.2.ASZ - (interpretacje.pl)