Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że kwoty otrzymane ze sprzedaży waluty należy ująć w przychodach podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Co jest przychodem w kantorze wymiany walut?
Spółka dokonuje kupna i sprzedaży walut. Wymiana walut realizowana jest w ramach transakcji wymiany kasowej jednego środka płatniczego na inny środek płatniczy według określonego kursu, którego wartość ulega zmianie. Kantor nie pobiera od klientów kupujących oraz sprzedających waluty żadnych opłat ani prowizji. Zyskiem lub stratą z działalności kantorowej jest różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży.
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, co jest przychodem w kantorze wymiany walut, czy różnica pomiędzy sprzedażą waluty a ceną nabycia (spread), czy wartość sprzedaży waluty.
Firma argumentowała, że w myśl ogólnej zasady określonej w art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy o CIT, w przychodach podlegających opodatkowaniu ujmuje kwoty otrzymane ze sprzedaży waluty. Zwróciła się do organu z prośbą o potwierdzenie, czy stanowisko w zakresie rozpoznania przychodów związanych z transakcjami kupna-sprzedaży waluty w ramach działalności kantorowej jest prawidłowe.
Przychodem są kwoty ze sprzedaży waluty
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że kwoty otrzymane ze sprzedaży waluty należy ująć w przychodach podlegających opodatkowaniu.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT. Wyjaśnił, że ustawodawca w art. 12 ust. 3 ww. ustawy wskazał, że dla zakwalifikowania danych przychodów do źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, wystarczy, że będą one związane z taką działalnością, a więc pomiędzy jej wykonywaniem a powstaniem takiego przychodu powinien istnieć związek przyczynowo-skutkowy, tzn. wszelkie przychody, których przyczyną powstania jest prowadzenie przez podatnika działalności gospodarczej, są przychodami związanymi z działalnością gospodarczą.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że skoro spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie pomiędzy klientami chcącymi nabyć walutę a klientami chcącymi tę walutę sprzedać, a więc dokonuje kupna i sprzedaży walut (przedmiotem transakcji jest właśnie waluta), to w myśl ogólnej zasady określonej w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, to kwoty otrzymane ze sprzedaży waluty należy ująć w przychodach podlegających opodatkowaniu.
„Tym samym Państwa stanowisko sprowadzające się do twierdzenia, że w myśl ogólnej zasady określonej w art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwoty otrzymane ze sprzedaży walut ujmujemy w przychodach podlegających opodatkowaniu, należało uznać za prawidłowe” - podsumował organ.