Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku gdy przedmiotem nabycia będą wyłącznie udziały w lokalu mieszkalnym, to podatniczka nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa art. 9 pkt 17 ustawy o PCC, z uwagi na to, że zwolnienie to obejmuje wyłącznie pełne prawo własności do lokalu.

Umowa sprzedaży udziałów w lokalu a PCC

Wnioskodawczyni w drodze dziedziczenia nabyła udział w mieszkaniu, który nie przekracza 50%. Zamierza odkupić pozostałe udziały w tym mieszkaniu od wujka, siostry i mamy jednocześnie, podczas jednego spotkania u notariusza, stając się jedynym właścicielem mieszkania i skorzystać ze zwolnienia tej sprzedaży z opodatkowania PCC. Kobieta nie ma i nie miała żadnych innych praw do jakichkolwiek nieruchomości.

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy zwolnienie z opodatkowania PCC będzie przysługiwało na całą transakcję sprzedaży.

Podatniczka była zdania, że zwolnienie będzie przysługiwało na całą transakcję sprzedaży zarówno udziałów wujka, mamy, jak i siostry. Argumentowała, że dzięki jednoczesnej sprzedaży będą spełnione wymagane przepisami prawa warunki, tj. kupującym jest osoba fizyczna, której w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Brak zwolnienia z opodatkowania PCC

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że skoro przedmiotem nabycia będą wyłącznie udziały w lokalu mieszkalnym, to w takiej sytuacji podatniczka nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania PCC.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PCC. Zaznaczył, że z treści art. 9 pkt 17 ww. ustawy wynika, że zwolnieniem objęte jest nabycie przez osoby fizyczne m.in. prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość pod warunkiem, że kupującemu w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

„Z analizowanego przepisu art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że zwolnieniem objęta jest umowa sprzedaży, której przedmiotem jest prawo własności do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Nie podlega zatem zwolnieniu sprzedaż jedynie udziału/udziałów w takich prawach” - wskazał organ.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że zwolnienie z podatku przewidziane w art. 9 pkt 17 ustawy o PCC dotyczy wyłącznie sprzedaży pełnego prawa własności do lokalu mieszkalnego, a nie jedynie udziałów w takim prawie. W konkluzji KIS stwierdziła, że skoro przedmiotem nabycia będą wyłącznie udziały w lokalu mieszkalnym, to w takiej sytuacji podatniczka nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa ww. uregulowaniu.

Źródło: W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży udziałów w lokalu mieszkalnym. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.263.2023.1.DR - (interpretacje.pl)