Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że środki otrzymane od najemców na pokrycie kosztów eksploatacyjnych i czynszu dla wspólnoty mieszkaniowej nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu w ramach najmu prywatnego.

Opłaty eksploatacyjne a PIT

Wnioskodawczynią jest kobieta, która nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast wynajmuje mieszkanie firmie i osiąga z tego tytułu przychody. Najemcy zobowiązani są do zapłaty czynszu za wynajem oraz comiesięcznych zaliczek na pokrycie opłat eksploatacyjnych związanych z korzystaniem z lokalu, w tym opłat dla wspólnoty mieszkaniowej. W umowie najmu zawarto klauzulę o comiesięcznych płatnościach na pokrycie opłat. Dokumenty związane z kosztami eksploatacyjnymi, takie jak faktury czy kalkulacje, są wystawiane na nazwisko wnioskodawczyni, co oznacza, że oficjalnie to ona jest stroną odpowiedzialną za regulowanie tych opłat, mimo że faktycznie pokrywane są one przez najemcę.

Kobieta skierowała pytanie do KIS, czy środki od najemców na opłaty eksploatacyjne oraz czynsz wspólnoty podlegają opodatkowaniu, jeśli najemca jest do nich zobowiązany umową. Podatniczka jest zdania, że tylko kwota czynszu określona w umowie najmu stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, natomiast otrzymane od najemców środki na opłaty eksploatacyjne nie są przychodem i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem.

KIS: opłaty eksploatacyjne nie stanowią przychodu

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że w sytuacji, gdy wynajmujący otrzymuje od najemcy pieniądze na pokrycie kosztów eksploatacyjnych, które są następnie przekazywane odpowiednim podmiotom (np. dostawcom mediów czy wspólnocie mieszkaniowej), nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu najmu. KIS wyjaśniła, że zgodnie z prawem podatkowym, przychodem są kwoty, które podatnik faktycznie otrzymuje lub które są mu pozostawione do dyspozycji. W kontekście najmu, do przychodu zalicza się głównie otrzymany czynsz. Dodatkowo, najem jest źródłem przychodu, natomiast dotyczy głównie opłat za wynajem nieruchomości.

Organ podkreślił, że w przypadku najmu, wynajmujący otrzymuje czynsz jako bezpośrednie przysporzenie majątkowe, co generuje przychód. Jednak opłaty eksploatacyjne przekazywane przez najemcę wynajmującemu nie są traktowane jako jego przychód, jeżeli umowa najmu zobowiązuje najemcę do ich pokrycia. Dodatkowo, KIS przyznała, że opłaty eksploatacyjne nie są klasyfikowane jako świadczenia w naturze, które mogłyby zwiększyć majątek wynajmującego i tym samym stanowić dla niego przychód.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.761.2023.1.DB