Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że świadczenie dla byłego współmałżonka wypłacane ze Stanów Zjednoczonych Ameryki podlega opodatkowaniu w Polsce zgodnie z przepisami Umowy polsko-amerykańskiej oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Świadczenie z USA dla byłego współmałżonka
Wnioskodawczyni jest po rozwodzie i otrzymuje „świadczenie pieniężne dla byłego współmałżonka”. Przedmiotowe świadczenie wypłacane jest przez Social Security Administration i jest przyznawane na podstawie przepisów o ubezpieczeniach społecznych. Kobieta mieszka na stałe w Polsce, nigdy nie pracowała w USA, ani nie jest obywatelem USA.
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy od przedmiotowego świadczenia należy uiścić podatek.
Podatniczka była zdania, że świadczenie dla byłego współmałżonka jest świadczeniem rodzinnym w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT i nie powinna odprowadzać od niego podatku.
Świadczenie podlega opodatkowaniu
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że świadczenie dla byłego współmałżonka wypłacane ze Stanów Zjednoczonych podlega opodatkowaniu w Polsce.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o PIT oraz postanowień Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania. Wskazał, że Polska ma prawo opodatkować dochód uzyskany z tytułu świadczenia dla byłego współmałżonka wypłacanego ze Stanów Zjednoczonych osobie mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Prawo to wynika z zapisu art. 5 ust. 3 Umowy polsko-amerykańskiej, zgodnie z którym państwu rezydencji przysługuje pełne prawo do opodatkowania dochodów osoby mającej na jego terytorium miejsce zamieszkania. Na tej podstawie organ stwierdził, że świadczenie dla byłego współmałżonka otrzymywane z USA podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w ustawie o PIT.
Ponadto, KIS zauważyła, że z przedstawionych w stanie faktycznym okoliczności wynika, że otrzymywane przez podatniczkę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki świadczenie dla byłego współmałżonka jest przyznawane na podstawie przepisów o ubezpieczeniach społecznych, a nie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Z uwagi na powyższe przedmiotowe świadczenie w sytuacji, gdy nie jest wypłacane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, nie podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.
„W związku z powyższym uznać należy, że świadczenie dla byłej współmałżonki wypłacane Pani ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, podlega opodatkowaniu w Polsce zgodnie z powołanymi wyżej przepisami ww. Umowy polsko-amerykańskiej oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego, że w niniejszej sprawie, brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to od ww. świadczenia powinna Pani płacić podatek” - podsumował organ.