Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że wydatek poniesiony przez radcę prawnego w związku zakupem zegarka mechanicznego naręcznego służącego do pomiaru czasu świadczenia usługi prawnej może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zakup zegarka a koszty uzyskania przychodów

Wnioskodawca, radca prawny prowadzący indywidualną kancelarię planuje zakup mechanicznego zegarka naręcznego wyłącznie do celów zawodowych. Zegarek ma posłużyć do precyzyjnego mierzenia czasu pracy, istotnego przy rozliczaniu się z klientami na podstawie stawki godzinowej. Prawnik podkreślał, że urządzenie będzie używane jedynie w trakcie wykonywania działalności gospodarczej, głównie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-16:00. Ponadto, mężczyzna utrzymywał, że zakup ten będzie bezpośrednio związany z generowaniem przychodów kancelarii, ponieważ niedokładne policzenie czasu pracy może spowodować zakwestionowanie wykonanych czynności i odmowę zapłaty wynagrodzenia.

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy może zaliczyć zakup zegarka mechanicznego naręcznego służącego do pomiaru czasu świadczenia usługi prawnej do kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik był zdania, że zakup przedmiotowego zegarka jest uzasadniony i niezbędny do prowadzenia jego działalności gospodarczej jako radcy prawnego. Argumentował, że zegarek będzie wykorzystywany wyłącznie w czasie świadczenia usług prawnych i nie będzie używany do celów prywatnych. Z uwagi na to, ww. zakup powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez niego działalności.

Możliwość zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zaliczenia wydatku na zakup zegarka do kosztów uzyskania przychodów.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Zaznaczył, że w przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Ponadto, wskazał, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem, bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że skoro wydatki na nabycie zegarka nie są ujęte w katalogu kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, to mogą być uwzględnione w kosztach podatkowych, o ile istnieje związek tych wydatków z możliwością uzyskania przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Podkreśliła, że to na podatniku, jako podmiocie odnoszącym korzyść z faktu zaliczenia wskazanego we wniosku wydatku do kosztów uzyskania przychodu wynika obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również obowiązek właściwego jego udokumentowania.

„Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy i powołane wyżej przepisy prawne wskazać należy, że wydatek poniesiony przez Pana w związku zakupem zegarka mechanicznego naręcznego służącego do pomiaru czasu świadczenia usługi prawnej, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006438234,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-15-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0113-KDIPT2-1-4011-751-2023-3-RK.html