Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przemieszczenie samochodów osobowych do Polski na potrzeby testów długodystansowych lub marketingowych podlega akcyzie jako wewnątrzwspólnotowe nabycie.

Przemieszczenie samochodu a akcyza

Wnioskodawcą jest spółka, która jest producentem samochodów i części samochodowych, wykonująca specjalistyczne usługi testowe na rzecz firmy Y. Usługi obejmują przeprowadzanie testów długodystansowych na samochodach przedseryjnych, zarejestrowanych w Niemczech, oraz przygotowanie samochodów do promocji. Zakres usługi obejmuje kompleksowe przygotowanie samochodów, w tym ocenę techniczną, wnętrza oraz karoserii. Samochody są także poddawane objazdom w celu wykrycia i naprawy ewentualnych usterek oraz jakościowej oceny. Samochody są przemieszczane do Polski, gdzie odbywają się testy na drogach publicznych i są następnie zwracane do Niemiec.

Spółka zwróciła się z pytaniem do KIS, czy przemieszczenie samochodów osobowych do Polski na potrzeby testów długodystansowych lub usług związanych z przygotowaniem samochodów do celów marketingowych podlega opodatkowaniu akcyzowym. Wnioskodawca twierdzi, że przemieszczenie samochodów do Polski na potrzeby testów lub działań marketingowych nie powinno rodzić obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, ponieważ spółka nie dysponuje tymi samochodami jak właściciel i nie dokonuje ich rejestracji w Polsce.

KIS: istnieje obowiązek podatkowy za przemieszczenie i użytkowanie samochodów w Polsce

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, przemieszczenie samochodów osobowych do Polski i ich używanie w ramach działalności spółki stanowi podstawę do powstania obowiązku podatkowego, nawet jeśli spółka nie stała się ich właścicielem. KIS zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, opodatkowaniu podlegają nie tylko transakcje cywilnoprawne (jak sprzedaż czy dostawa), ale również określone czynności, w tym nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, do których zalicza się również samochody osobowe. KIS podkreśliła, że nabycie wewnątrzwspólnotowe w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym odnosi się do przemieszczenia wyrobów akcyzowych (w tym samochodów osobowych) z jednego państwa członkowskiego UE na terytorium innego państwa członkowskiego. W tym kontekście, spółka, przemieszczając samochody z Niemiec do Polski, dokonała nabycia wewnątrzwspólnotowego, co rodziło obowiązek podatkowy.

Organ wyjaśnił, że nabycie prawa do rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel jest szerzej rozumiane niż samo nabycie prawa własności. Obejmuje każdy przypadek, w którym podmiot uzyskuje kontrolę nad pojazdem, pozwalającą na jego użytkowanie w sposób typowy dla właściciela. Dodatkowo, KIS zwróciła również uwagę, że nawet gdyby nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, to użycie samochodów osobowych na potrzeby działalności gospodarczej spółki (takie jak testy i promocje) mogłoby być traktowane jako pierwsza sprzedaż na terytorium kraju, co również rodziłoby obowiązek podatkowy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.308.2023.3.PJ