Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie rodzinne otrzymane przez polską obywatelkę od byłego małżonka w USA podlega opodatkowaniu w Polsce, pomimo argumentów wnioskodawczyni o zwolnieniu podatkowym na podstawie polskiego prawa.

Świadczenie na podstawie umowy o zabezpieczeniu społecznym

W październiku 2021 roku wnioskodawczyni - polska obywatelka, mająca centrum interesów osobistych i gospodarczych w Polsce, wniosła o przyznanie świadczenia rodzinnego w ramach polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym. Po rozwodzie z obywatelem USA w 1999 roku, wnioskodawczyni uzyskała świadczenie na podstawie umowy o zabezpieczeniu społecznym. W 2022 roku otrzymała świadczenie wraz z wyrównaniem, lecz zostało ono opodatkowane w Polsce.

Wnioskodawczyni zapytała, czy jej świadczenie rodzinne, jako byłego współmałżonka, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kobieta argumentowała, że jej świadczenie rodzinne z USA powinno być zwolnione od podatku dochodowego w Polsce, gdyż jest równoważne polskim świadczeniom rodzinnym. Powołała się na dwustronną umowę o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu oraz na brak potrącenia podatku dochodowego w USA, dodatkowo wspierając swoje stanowisko indywidualnymi interpretacjami podatkowymi.

Świadczenie podlega opodatkowaniu w Polsce

Organ podatkowy stwierdził, że świadczenie dla byłego współmałżonka otrzymywane przez wnioskodawczynię w USA podlega opodatkowaniu w Polsce. Uzasadnienie opiera się na polskim prawie podatkowym, które obliguje osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce do opodatkowania całkowitych dochodów, oraz na braku odrębnego artykułu w umowie międzynarodowej dotyczącej opodatkowania takich świadczeń.

"Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis oraz obowiązujący stan prawny, należy stwierdzić, że zgodnie z postanowieniami Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, świadczenie otrzymane przez Panią ze Stanów Zjednoczonych Ameryki podlega opodatkowaniu w Polsce.

Świadczenie to nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie jest świadczeniem otrzymanym na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. W rozpatrywanej sprawie brak jest również podstaw do zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, uzyskany z tego tytułu dochód mieści się w dyspozycji art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega wykazaniu w rocznym zeznaniu podatkowym." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Analiza organu podatkowego jest zgodna z obowiązującym prawem podatkowym i umową międzynarodową. Podkreśla się, że decyzja organu może być przedmiotem odwołań, umożliwiając wnioskodawczyni dalsze dochodzenie swoich praw.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/