Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskane z wynajmu domu turystom przez platformę internetową należy traktować jako przychody z najmu, a nie z działalności gospodarczej, co ma istotne implikacje podatkowe dla wynajmujących.

Przychody z najmu nieruchomości przez platformę internetową

Wnioskodawca, nieprowadzący działalności gospodarczej i uzyskujący dochody głównie z umowy o pracę, jest właścicielem domu jednorodzinnego w miejscowości turystycznej. Planuje wynajmować część swojego domu turystom w sezonie wiosenno-letnim, korzystając z platformy internetowej do zamieszczania ogłoszeń i zarządzania warunkami najmu. Pośrednik pobierze prowizję od wnioskodawcy, a cała oferta będzie dostępna wyłącznie na platformie, bez dodatkowych działań reklamowych czy własnej strony internetowej.

Wnioskodawca pyta, czy przychody z najmu przez platformę powinny być zakwalifikowane jako przychody z najmu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Dodatkowo wnioskodawca pyta o moment powstania przychodu z tytułu najmu krótkoterminowego oferowanego przez platformę, który podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Podatnik uważa, że przychody z wynajmu powinny być klasyfikowane jako przychody z najmu, a nie wymagają zakładania działalności gospodarczej. Dodatkowo, uważa, że przychód powstaje w dniu otrzymania środków pieniężnych od platformy internetowej.

Przychód z najmu powstaje w momencie otrzymania środków od platformy

Organ podatkowy przyjął stanowisko wnioskodawcy, klasyfikując przychody jako przychody z najmu, nie wymagające działalności gospodarczej. Organ oparł swoje stanowisko na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podkreślając, że aby uznać przychody za działalność gospodarczą, muszą one mieć cel zarobkowy, ciągłość i zorganizowany charakter, czego tutaj brak. Ponadto, organ potwierdził, że przychód z najmu powstaje w momencie otrzymania środków od platformy.

"Biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis sprawy oraz powołane przepisy, wynajem przez Panią domu jednorodzinnego stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. najem prywatny). Tym samym przychody, jakie Pani uzyskuje ze wskazanego źródła podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeśli przychód łączny z najmu nie przekroczy kwoty 100.000 zł, wówczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5%. Natomiast po przekroczeniu tego limitu odprowadzi Pani od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5% przychodów.

Przychód po Pani stronie powstanie w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych za pośrednictwem operatora platformy X." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Interpretacja organu podatkowego jest zgodna z przepisami obowiązującego prawa podatkowego. Przychody z wynajmu domu turystom przez platformę internetowej są traktowane jako przychody z najmu, co ułatwia właścicielom nieruchomości wynajem bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Uściślenie momentu powstania przychodu pomaga we właściwym rozliczeniu podatkowym, zapewniając zgodność z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/