Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna mieszkania od syna na rzecz matki za zgodą jego współmałżonki korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z uwagi na to, po stronie obdarowanej nie powstanie obowiązek zapłaty tego podatku.

Darowizna mieszkania od syna na rzecz matki

Wnioskodawczyni otrzyma od syna darowiznę w postaci mieszkania, które będzie pochodziło z majątku wspólnego syna i jego żony (nie mają rozdzielności majątkowej). Synowa wyrazi zgodę na dokonanie darowizny z majątku wspólnego w formie aktu notarialnego. Stronami umowy będzie jedynie matka (obdarowana) i syn (darczyńca). Wartość darowizny przekroczy wartość kwoty wolnej od podatku wskazanej w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zainteresowana argumentowała, że darowizna mieszkania otrzymana od syna za zgodą synowej będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, z uwagi na to, że zostanie dokonana pomiędzy wstępnym a zstępnym. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu kobieta zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.

Darowizna korzysta ze zwolnienia podatkowego

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że darowizna mieszkania od syna na rzecz matki za zgodą jego współmałżonki będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Zwrócił szczególną uwagę na kwestie dotyczące definicji darowizny, formy aktu notarialnego, obowiązku podatkowego, a także grup podatkowych i zwolnień. Zaznaczył, że na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie rzeczy i praw majątkowych przez osoby najbliższe (m.in. rodziców i dzieci) korzysta ze zwolnienia podatkowego, pod warunkiem zgłoszenia nabycia w określonym terminie. Następnie organ podkreślił, że zgoda synowej na dokonanie darowizny z majątku wspólnego nie czyni jej stroną umowy darowizny, a jedynie spełnia wymogi formalne dla ważności tej czynności prawnej.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że przedmiotowa darowizna mieszkania od syna na rzecz matki, z uwzględnieniem zgody synowej wyrażonej w formie aktu notarialnego, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wskazała, że darowizna ta została zawarta pomiędzy osobami bliskimi, tj. zaliczonymi do zerowej grupy podatkowej, co daje podstawę do zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Z uwagi na to, po stronie obdarowanej nie powstanie obowiązek zapłaty tego podatku.

„Zatem z uwagi na fakt, że darowizna zostanie zawarta pomiędzy osobami wymienionymi w zamkniętym katalogu określonym w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. pomiędzy zstępnymi – rodzicami i wstępnym – synem), będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem po Pani stronie jako obdarowanej nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006555501,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-19-marca-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0111-KDIB2-3-4015-19-2024-2-BZ.html