Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek można zrezygnować w dowolnym momencie, przy czym rezygnacja musi nastąpić z końcem roku obrotowego (podatkowego). Rezygnacja w trakcie 4-letniego opodatkowania możliwa jest po złożeniu do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego zawiadomienia w urzędzie poprzez wypełnienie właściwej pozycji w formularzu deklaracji CIT-8E.
Rezygnacja z opodatkowania estońskim CIT
Spółka istniejąca od września 2020 r. prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem oraz doradztwem w zakresie informatyki. Dnia 28 stycznia 2022 r. złożyła do urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek ZAW-RD w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. Po dwóch latach prowadzenia działalności w tej formie opodatkowania firma stwierdziła, że nie jest w stanie spełnić wszystkich warunków korzystania z estońskiego CIT-u, w związku z tym podjęła decyzję o rezygnacji z tej formy opodatkowania z końcem 2023 roku.
Z uwagi na podjętą decyzję, spółka wniosła o interpretację czy jej stanowisko jest słuszne, że podatnik może w dowolnym momencie zrezygnować z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, na podstawie art. 28I ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Warunkiem jest jednak to, aby rezygnacja nastąpiła z końcem roku obrotowego (podatkowego).
Rezygnacja z końcem roku obrotowego
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że spółka może zrezygnować z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek z końcem 2023 r.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT. Zaznaczył, że co do zasady, estoński CIT wybiera się na okresy 4-letnie. Po tym okresie możliwa jest rezygnacja z tej formy opodatkowania albo możliwość jej kontynuowania. Następnie organ wyjaśnił, że z dyspozycji art. 28l ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika, że z estońskiego CIT można zrezygnować z końcem roku podatkowego.
„Jednak z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek można zrezygnować w dowolnym momencie, przy czym rezygnacja musi nastąpić z końcem roku obrotowego (podatkowego). Rezygnacja z ryczałtu w trakcie 4-letniego opodatkowania estońskim CIT możliwa jest po złożeniu do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego zawiadomienia w urzędzie poprzez wypełnienie na formularzu właściwej pozycji w deklaracji CIT-8E. Należy zaznaczyć poz. 33 pkt 1 w części B3 formularza, czyli rezygnację podatnika z opodatkowania ryczałtem z końcem roku podatkowego, o którym mowa jest w poz. 4 i 5” - wskazał organ.
Podsumowując, KIS stwierdziła, że podatnik może zrezygnować z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek z dniem 31 grudnia 2023 r., tj. przed upływem 4-letniego okresu opodatkowania ryczałtem, o którym mowa w art. 28f ust. 1 ustawy o CIT.