Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że rolnik ryczałtowy nie ma prawa do odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych na założenie poletek doświadczalnych. Powodem jest brak spełnienia warunków niezbędnych do odliczenia podatku naliczonego.

Wydatki na założenie poletek doświadczalnych

Wnioskodawczyni wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, w ramach którego produkują owoce i warzywa przeznaczone na sprzedaż. Gospodarstwo jest zwolnione od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. W związku z udziałem w projekcie naukowo-badawczym finansowanym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, rolniczka poniosła koszty związane z zakupem maszyn, urządzeń oraz środków na założenie poletek doświadczalnych, na których uniwersytet będzie przeprowadzał badania.

Mając wątpliwości co do możliwości odzyskania podatku VAT, wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jako rolnik ryczałtowy zwolniony od podatku VAT, może odzyskać podatek VAT od wydatków poniesionych na założenie poletek doświadczalnych. W swoim stanowisku argumentowała, że będąc rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o VAT i korzystając ze zwolnienia od podatku VAT, nie ma możliwości odzyskania tego podatku od poniesionych wydatków.

Brak prawa do odzyskania VAT - stanowisko KIS

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe i potwierdził, że w związku z wydatkami poniesionymi na założenie poletek doświadczalnych, nie ma ona prawa do odzyskania podatku VAT od tych wydatków.

Organ podatkowy wyjaśnił, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Następnie organ wskazał, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

KIS zauważyła, że w sprawie istnieje przesłanka negatywna, określona w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, gdyż rolniczka nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT z tytułu wykonywania działalności rolniczej. Ponadto, przedmiotowe wydatki nie służą do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, gdyż wnioskodawczyni jako rolnik ryczałtowy jest zwolniona z opodatkowania tym podatkiem dla dostawy produktów rolnych pochodzących z jej działalności rolniczej.

„Zatem w omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie są spełnione. W związku z powyższym nie ma Pani prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu poniesienia ww. wydatków. Tym samym, nie przysługuje Pani z tego tytułu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.408.2024.1.JM